• notifications1
  • menü

Bugün : 8 Aralık 2021 Çarşamba

Çelik Nedir Nasıl Köklendirilir?

Çelik Nedir Nasıl Köklendirilir?

Kök çelikleriyle üretim oldukça basit bir yöntemdir. Kökler 5–7 cm uzunluğunda kesilerek hazırlanır. Keskin bir bıçakla alınan çeliklerin üst yüzeyleri düz, alt yüzeyleri ise eğik olmalıdır. Çelikler köklenme ortamına yatay veya dikey olarak 5 cm aralıklarla dikilirler.

 

Köklendirme hangi ayda yapılır?

Çeliklerin alım zamanı, büyüme mevsiminin sonlarına doğru, genellikle Ağustos ayı ve kısmen Eylül başlarıdır. Yarı odunsu çelikler 7.5-15.0 cm uzunlukta tepeye yakın kısımlardaki yapraklar bırakılıp, köklendirme ortamına girecek olan kısımlarınkiler uzaklaştırılarak yapılır.

 

Köklendirme toprağı nasıl olmalı?

Köklendirme toprağı nasıl olmalı?

Daha iyi hale getirmek için: Akvaryumculardan temiz dere kumu alın. Eleyerek tozundan ve toz şeker zerreleri gibi olan ince tanelerinden arındırın. Güvenli hale getirdiğiniz torf ile iri taneli dere kumunu birbirleriyle iyice karıştırın. En iyi köklendirme toprağı budur.

 

Hangi meyveler çelikle Çoğaltılır?

Odun çelikleri ile çoğaltma eşeysiz çoğaltmanın en ucuz ve kolay yoludur. Bu tip çelikler, başta asma olmak üzere, incir, zeytin, ayva, dut, frenk üzümü, nar ve bazı erik çeşitleri gibi değişik meyve türlerinin çoğaltılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Çelikle çoğaltma ne zaman yapılır?

Bitki köklerinden kesilen kök parçalarıyla yapılan çoğaltmadır. Kök çelikleri köklerin besin maddelerince zengin oldukları kış sonu veya ilkbahar başlangıcında hazırlanırlar. Örneğin kırmızı ahududular kök çelikleriyle çoğaltılır.

 

Dal nasıl köklendirilir?

Dal nasıl köklendirilir?

İlk yapmanız gereken köklendirmek istediğiniz bitkiden bir dal kesmektir. Dalı keserken dikkat etmeniz gereken şey boğumu olan bir dal kesmektir. Dalın boğumlu olan kısmını suda tuttuğunuzda kökler bu boğumlardan büyümeye başlayacaktır.

 

Çelik köklendirme ne kadar sürer?

Alınan bu çelikler camekân veya seralarda yastıklara dikilir ve köklendirilir. Kökleme 9– 10 ay sürer. Yöntemde kullanılan çelikler genellikle “uç çeliği” şeklindedir. Çünkü bu çelikler daha kolay köklenir.

 

Köklendirme hormonu kaç ppm olmalı?

Köklendirme hormonu kaç ppm olmalı?

Bitki çeliklerinin köklendirme ortamı olarak perlit ortamından, IBA dozu olarak ise adventif köklenmeyi teşvik eden 4000 ppm uygulamasından en iyi sonuçlar alınmıştır


Ceviz çelikten Köklenir mi?

Ceviz odun çeliklerinde köklenme sağlanamamış, ancak %46.7-67.4 oranında kalluslanma gözlenmiştir (Koyuncu ve Gülser, 1999)

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 37423

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Çelik Köklendirilmesi İçin Saf İndol Butirik Asit (İBA) Nasıl Kullanılır?

Çelik Köklendirilmesi İçin Saf İndol Butirik Asit (İBA) Nasıl Kullanılır?

Çelik Köklendirilmesi İçin Saf İndol Butirik Asit (İBA) Kullanımı 2000 ppm lik 1 litre çözelti hazırlanması (Otsu Bitkiler) a) 2 gr. IBA tartılır b) 500 cc %98 lik etil alkolde eritilir (iyice eritilmesi gerekir) c) Bu eriyiğin üzerine 500 ml saf su ilave edilir d) Çözelti iyice karıştırılır renkli bir şişede ağzı kapalı olarak buzdolab...

Çelik Nedir, Nasıl Köklendirilir?

Çelik Nedir, Nasıl Köklendirilir?

Çelik Nedir Nasıl Köklendirilir? Kök çelikleriyle üretim oldukça basit bir yöntemdir. Kökler 5–7 cm uzunluğunda kesilerek hazırlanır. Keskin bir bıçakla alınan çeliklerin üst yüzeyleri düz, alt yüzeyleri ise eğik olmalıdır. Çelikler köklenme ortamına yatay veya dikey olarak 5 cm aralıklarla dikilirler. Köklendirme hangi ayda yapılır...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

Ihlamur Ağacının Odunu En Hafif Maddelerden Biri Olduğundan Model Uçaklar Gibi Hafif Olması İstenen Eşyaların Ihlamur Kerestesinden Yapıldığını Biliyor Muydunuz?

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları