• notifications1
  • menü

Bugün : 6 Şubat 2023 Pazartesi

Hayatınızı kolaylaştıracak 28 pratik bilgi · Evinizde ya da kişisel olarak yaşadığınız bazı problemlerin çözümü bu yazımızda!

 

1 - Ayak Şişmesi İçin

Ayak Terlemesine Çözüm Nelerdir

Eğer ayaklarınız çok işini şişiyorsa onları saatlerce sıcak suda bekletmeyin, aksine kolonya ile ovalayın. Bilekleriniz ve ayaklarınız şişmeyecektir

 

2 - Bilgisayar Temizliği İçin

Ses Sistemi Ve Müzik Setlerinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Cam temizleyiciniz bitmişse, alkol bazlı, güçlü bir ağız gargarası bilgisayar monitörü veya televizyon ekranını en az bir cam temizleyici kadar; hatta ondan daha iyi temizler. Ekranı nemli ve yumuşak bir bezle silin ve güderiyle kurutun.

 

3 - Otomobilinizi Kolayca Temizleyin

Araba Koltuklarını Temizlemenin Kolay Yolu Nelerdir?

Otomobilinizin üzerine yapıştırılmış veya yapıştırdığınız daha sonra çıkarmak istediğiniz fakat çıkarmakta zorluk çektiğiniz yapışkan maddeleri çıkarmak için üzerine yeterince mayonez dökün, mayonez yapışkanı etkisiz hale getirip kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

 

4 - Lezzetli Çorbalar İçin

Yumurtanın Beyazı Nerelerde Kullanılabilir?

Çorbaya lezzet katmak için çorba iyice pişmeden 15 dk önce içine bir kaşık sirke katın.

 

5 - Mısır Kaynatmanın Püf Noktaları

Taze mısırı haşlarken renginin solmaması için ateşten indirmeden bir dakika önce tencereye bir çay kaşığı limon suyu katınız. Mısırı pişirirken suya tuz katarsanız sertleşir ve geç pişer. Mısırı haşlarken kabuklarını tencerenin dibine seriniz.

 

6 - Sivri Sinek Sokması İçin

Evde Sivri Sinek Mücadelesi

Kesme şekeri hafif ıslatın, sokulan kısmın üzerine hafifçe bastırın zehiri alır ve kaşınmayı şişmeyi önler.

 

7 - Sütün Taşmasını Önmelek için

Sütün Tencereye Yapışmasını Önlemek Için Su Ve Şeker Kullanımı

Sütü kaynatacağınız tencerenin ağız kısmına sıvı yağ sürerseniz sütün taşmasını önlemiş olursunuz.

 

8 - Kirli Eller

Eliniz katran gibi yapışkan bi madde ile kirlenmiş olabilir. Önce vazelinle güzelce silin. Ardında da sabunla yıkayın. Katrandan iz kalmaz.

 

9 - Balık Kokusuna Çözüm

Balığı yemeye başlamadan önce elinizi limonla silerseniz. elinize balık kokusu sinmez. Yıkayınca balık kokusunun elinizde olmadığını göreceksiniz. Aslında bıçağınıza da bu yöntemi tatbik edebilirsiniz.

 

10 - Tuzlu Yemeğe Çözüm

Yemeğin tuzunu fazla kaçırdıysanız, tencerenin dibine birkaç dilim çiğ patates koyup pişirin. Yemeğin tuzu çekilecektir.

 

11 - Kavun Kokusu

Buzdolabındaki kavun kokusu son derece rahatsız edicidir. Bunu gidermek için, dolaba sirke ile ıslatılmış bir peçete koymanız yeterli olur.

 

12 - Gömlek Yakaları Temizliği

Gömlek yakalarındaki kirleri gidermek için, gömleği makineye atmadan önce yaka kısmına sabun sürüp 15 dakika bekletin.

 

13 - Yemekler Nasıl Saklanır?

Dondurucuda Karışık Kızartmalık Saklama

Yemeklerinizi buzdolabında cam kaplarda veya kese kağıdına sarılı olarak tutun. Sebze ve meyveleri plastik içermeyen kap ve ambalajlarla ideal koşullarda saklayabilirsiniz. Böylece hem zehirden uzak durabilir hem de sebze ve meyvelerin raf ömrünü uzatabilirsiniz

 

14 - Tozlu Yüzeyleri Temizlemek

Eğer toz bezleri sildiğiniz yüzeye toz bırakıyorsa her toz alışınızdan sonra durulama suyuna bir miktar gliserin koyun. Bir dahaki sefere toz beziniz toz bırakmayacaktır.

 

15 - Cam Kırıklarına Dikkat

Herhangi bir cam eşyamız kırıldığı zaman kırılan eşyadan çok yere saçılan cam parçalarını nasıl toplayacağımızı düşünürüz. Böyle bir durumda bir parça ıslak pamuğu yerde gezdirirseniz cam kırıklarının pamuğa takıldığını ve camların kolaylıkla temizlendiğini göreceksiniz

 

16 - Hamurun Hızlı Mayalanması

Bayat Ekmek Kullanılarak Ekmek Aşı Nasıl Yapılır?

Hamur mayaladınız ve vaktiniz çok az ise, fırını hemen 40 derecede ısıtın ve kapatın. Hamurunuzu bir süre fırın içinde bekleterek mayalanmasını hızlandırabilirsiniz.

 

17 - Eski Fırçaları Kullanmak İçin

Evde boya badana; Evinizi boyamak için bir önceki boyadan kalmış sert fırçaları kaynamış sirkeli suda bekletiniz. Sirkeli suda bekleyen sertleşmiş boya fırçalarını daha çabuk açabilirsiniz

 

18 - Çiçeklere İçin Faydalı

Yumurta haşlama suyunu ziyan etmeyin; Yumurta zengin vitamin kaynaklarından biridir. Yumurta haşlarken kullanılan haşlama suyunu soğumasını bekledikten sonra çiçeklerinize dökün. Çiçekler için faydalı bir sulama olacaktır.

 

19 - Duvar Kağıdı Temizliği

Duvarların Daha Az Kirlenmesi Için Neler Yapılmalıdır?

Duvar kağıdı üzerindeki kurşun kalem, parmak izi ve kir lekelerini deterjanla silmeye kalkışmayın. Bu lekeleri bir silgiyle silerek kağıtlarınızı temizleyebilirsiniz.

 

20 - Cam Lekelerine Kolay Temizlik

İnatçı cam lekelerinden kurtulmak sandığınız kadar zor değil. Sakın bu lekeleri tel veya benzeri cisimlerle çıkarmaya çalışmayın. Orlonbez üzerine krem deterjan dökerek temizleyin. Böylece camı çizmemiş olursunuz. Ayrıca pencere camlarınızı pırıl pırıl yapmak için temizlik suyuna bir tutam tuz ilave edip camları bu su ile de silebilirsiniz.

 

21 - Derinizdeki Yaraların Temizlenmesi

Çayı, derinizdeki yaraların temizlenmesi ve antibiyotik etki göstermesi için pamukla tatbik ederek kullanabilirsiniz.

 

22 - Ayağınız mı Kokuyor?

Ayak Terlemesi Ve Kokusu Neden Olur?

Ilık çay dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun. 10 günde koku diye bir şey kalmayacaktır.

 

23 - Çiçeklerinizin Solmaması için

Vazoda ki çiçeklerinizin uzun süre canlı kalması için, içme suyu ya da yağmur suyu kullanarak daha uzun süre canlı kalmalarını sağlayabilirsiniz. 

 

24 - Çamaşır Makinesinin Kokusu

Çamaşır Makinesi Çamaşırlarımı Yırtıyor, Ne Yapabilirim?

Yıkanmış çamaşırları makineden çıkardıktan sonra makinenin kapağını hemen kapatmayın. Çünkü hemen kapatırsanız makinenin tamburu nemden dolayı kötü kokar.

 

25 - Yumurtaların Kaynarken Çatlamaması İçin

Yumurtalarınızın kaynarken çatlamaması için yumurtaları suya koymadan önce dibini toplu iğne ile delin.  Ayrıca yumurtalarınız kaynarken çatlıyorsa ve sıcak suyun içinde akıp dağılıyorsa, suyun içine çok az sirke koyarak dağılmasını önleyebilirsiniz.

 

26 - Trikolarınızı Eski Haline Getirin

Yıkarken esneyen trikolarınızı, yıkadıktan sonra önce ılık suya, sonra da bir miktar sirkeli suya batırın. Trikolarınız eski şekillerine kavuşacaklardır.

 

27 - Yağlı Şişeleri Temizleme

İçinde yağ beklemiş şişeleri temizlemek için şişenin içerisine sirke ile parça halinde kaya tuzu atmalı ve iyice sallamalı bol su ile çalkaladıktan sonra şişeler ilk hali gibi olur

 

28 - Musluk Temizliği İçin

Musluk temizliğinde bez kullanma; Muslukların daha temiz olmaları için, silme bezleri yerine naylon çorap kullanınız. Silme bezi ile silinmiş musluk ile naylon bir çorapla silinen musluk arasında çok fark olacaktır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 89594

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Hayatınızı Kolaylaştıracak Faydalı Bilgiler

Hayatınızı Kolaylaştıracak Faydalı Bilgiler

Hayatınızı kolaylaştıracak 28 pratik bilgi · Evinizde ya da kişisel olarak yaşadığınız bazı problemlerin çözümü bu yazımızda! 1 - Ayak Şişmesi İçin Eğer ayaklarınız çok işini şişiyorsa onları saatlerce sıcak suda bekletmeyin, aksine kolonya ile ovalayın. Bilekleriniz ve ayaklarınız şişmeyecektir 2 - Bilgisayar Temizliği İçin ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hintyağı Bitkisi Dünyanın En Zehirli Bitkisidir. Doğu Afrika, Hindistan’ın Doğal Bitkisidir. İçindeki Risin İsimli Toksin Özellikle Tohumlarında Fazladır. Tek Bir Tohum Yaklaşık 1-2 Gün İçinde Acı Verici Bir Ölüm Yaratır. Zehirlenme Başladıktan Sonra Durdurmak İmkansızdır Bir Panzehiri Yoktur. Kusma, Kanlı İshal Ve Yanma Hissi Başlıca Zehirlenme Belirtisidir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya