• notifications1
  • menü

Bugün : 8 Aralık 2021 Çarşamba

Sarmaşık Gül

  • Latince : Rosa multiflora
  • Familya : Rosaceae
  • Anavatanı : Kuzey yarımküre’nin soğuk ve ılıman bölgeleri
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Sarmaşık Gülü

Tanımı:  Güller üzerinde yapılan melezleme çalışmaları, yüzlerce yeni kültür formunun oluşmasını sağlamıştır. 2-3 m kadar boylanabilen, dağınık bir tepe gelişimi olan uzun ömürlü dikenli çalılardır. Yaprakları almaşlı dizilir. Bol saçak köklüdür. Çiçekleri çoğunlukla kokulu ve çok göz alıcı değişik renklerdedir. Bahçe düzenleme ve peyzaj çalışmalarında sıkça kullanılan bir bitkidir.

 

Işık İsteği: Işık- yarı gölge bitkisidir.

 

Sıcaklık İsteği: Bitki -25 dereceye ye kadar soğuklara dayanabilmektedir.  

 

Toprak İsteği: Derin, taze, nemli, killi-tınlı ve organik maddece zengin toprakları tercih ederler.

 

Sulama: Sulama zamanı ve miktarı çevre koşullarına, toprak yapısına, bitkinin gelişme durumuna bağlı olmakla birlikte, sürgün verme döneminde ve yaz aylarında bitki, daha fazla suya ihtiyaç duymaktadır. 

 

Budama: Budama yapılır iken öncelikle yaşlı, eski ve zayıf sürgünler uzaklaştırılmalıdır.

 

Üretimi: Tohum, çelik ve aşı ile yapılır.

 

Hastalık ve Zararlılar: Külleme, pas, mildiyö, yaprak ve sap lekesi, kara leke, kök çürüklüğü gibi hastalıklar ile yaprak biti, gül filiz arısı, gül kabuklu biti gibi zararlılar görülmektedir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 83310

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sarmaşık Gülü

Sarmaşık Gülü

Sarmaşık Gül Latince : Rosa multiflora Familya : Rosaceae Anavatanı : Kuzey yarımküre’nin soğuk ve ılıman bölgeleri Mekan : Dış Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Güller üzerinde yapılan melezleme çalışmaları, yüzlerce yeni kültür formunun oluşmasını sağlamıştır. 2-3 m kadar boylanabilen, dağınık bir tepe gelişimi olan uzu...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

Havuç dilimi insan gözüne benzer. Bilimsel araştırmalar havucun gözlerin kan akışını ve işlevini iyileştirdiğini göstermiştir.

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları