• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Şubat 2023 Çarşamba

Şakayık (Ayı Gülü)

  • Latince : Paeonia sp.
  • Familya : Paeoniaceae
  • Anavatanı : Asya, Güney Avrupa ve Kuzey Amerika
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Şakayık (Ayı Gülü)

Tanımı: Tek ya da çok yıllık dayanıklı otsu ya da çalımsı formda bir bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde yer alan çok sayıdaki yeşil yaprakları derin parçalıdır, Çok hoş bir görünüşe sahip yalınkat ya da katmerli beyaz, pembe, kırmızı veya alaca renklerde çiçekleri vardır.

 

Işık İsteği: Güneşli ve yarıgölge ortamları sever.

 

Toprak İsteği: Nemli, iyi drene olabilen, organik madde yönünden zengin karışımlar saksı toprağı olarak kullanılabilir.

 

Sulama: Yaz aylarında bol su verilmeli, kış aylarında verilen su miktarı azaltılmalıdır. Ancak saksı toprağının tamamen kurumasına izin verilmemelidir.

 

Gübreleme: Her yıl ilkbaharda gübre verilmelidir.

 

Üretimi: Üretimleri tohum, ayırma ve kalem aşısı ile yapılır.

 

Hastalık ve Zararlılar: Fide çökerten, kök boğazı çürüklüğü, kurşuni küf hastalıkları ve yeşil kurt, kırmızı örümcek ve bozkurt gibi zararlılar görülebilir.

 

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 16047

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Şakayık (Ayı Gülü) Çiçeği

Şakayık (Ayı Gülü) Çiçeği

Şakayık (Ayı Gülü) Latince : Paeonia sp. Familya : Paeoniaceae Anavatanı : Asya, Güney Avrupa ve Kuzey Amerika Mekan : İç Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Tek ya da çok yıllık dayanıklı otsu ya da çalımsı formda bir bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde yer alan çok sayıdaki yeşil yaprakları derin parçalıdır, Çok hoş b...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Soğan vücut hücreleri görünümündedir. Bütün vücut hücrelerinden atık maddelerin temizlenmesine yardım eder. Hatta gözlerin epitelyal katlarının yıkayan gözyaşlarına bile sebep olur.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya