• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Kasım 2022 Salı

Gül Çiçeği

  • Latince :Rosa sp
  • Familya : Rosaceae
  • Anavatanı : Kuzey yarımküre’nin soğuk ve ılıman bölgeleri
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Gül Çiçeği

Tanımı: Genellikle kış aylarında yapraklarını döken, 2-3 m kadar boylanabilen uzun ömürlü dikenli çalılardır. Çiçekleri 5 taç yapraklı olup beyaz, pembe, kırmızı, sarı, turuncu ve benzeri göz alıcı birçok rengi vardır. Yaprakları almaşlı diziliştedir. Güller üzerinde yapılan melezleme çalışmaları, yüzlerce yeni kültür formunun oluşmasını sağlamıştır. Dikenlerinden arındırılmış bir bastonsu gövde üzerinde istenilen yükseklikten aşılama yapılarak baston güller elde edilir.  Aşılı formları büyük tek çiçekli veya salkım çiçekli olabilir.

 

Işık İsteği: Güneşli, yarı gölgeli mümkün oldukça rüzgâr almayan yerlerde yetiştirilmelidir.

 

Sıcaklık İsteği: Kış aylarında bitki aşırı soğuktan zarar görse bile tekrar sürgün verebilmektedir.

 

Toprak İsteği: Nemli, killi-tınlı ve organik maddece zengin toprakları tercih eder.

 

Sulama: Sulama zamanı ve miktarı çevre koşullarına, toprak yapısına, bitkinin gelişme durumuna bağlı olmakla birlikte, sürgün verme döneminde ve yaz aylarında daha fazla suya ihtiyacı duyacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.

 

Budama: Budama hafif yapılmalı ve uzayan dallar kısaltılmalıdır. Kuruyan çiçekleri kesilmesi yeni çiçek oluşumunu teşvik eden bir uygulamadır.

 

Üretimi: Tohum, çelik ve aşı ile yapılır.

 

Hastalık ve Zararlılar: Külleme, pas, mildiyö, yaprak ve sap lekesi, kara leke, kök çürüklüğü gibi hastalıklar ile yaprak biti, gül filiz arısı, kabuklu biti gibi zararlıları çok sık görülmektedir. 

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 26533

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Gül Çiçeği

Gül Çiçeği

Gül Çiçeği Latince :Rosa sp Familya : Rosaceae Anavatanı : Kuzey yarımküre’nin soğuk ve ılıman bölgeleri Mekan : Dış Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Genellikle kış aylarında yapraklarını döken, 2-3 m kadar boylanabilen uzun ömürlü dikenli çalılardır. Çiçekleri 5 taç yapraklı olup beyaz, pembe, kırmızı, sarı, turuncu ve b...

Sarmaşık Gülü

Sarmaşık Gülü

Sarmaşık Gül Latince : Rosa multiflora Familya : Rosaceae Anavatanı : Kuzey yarımküre’nin soğuk ve ılıman bölgeleri Mekan : Dış Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Güller üzerinde yapılan melezleme çalışmaları, yüzlerce yeni kültür formunun oluşmasını sağlamıştır. 2-3 m kadar boylanabilen, dağınık bir tepe gelişimi olan uzu...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kim ilim arama yolunda olursa, cennet de onu arama yolunda olur.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya