• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Şubat 2023 Çarşamba

Altın Çanağı Ağacı Özellikleri

  • Latince :Forsythia sp.
  • Familya : Forsythia intermedia
  • Anavatanı : Doğu Asya ve Güneydoğu Avrupa
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Süs Ağaçları

Tanımı: Bitki mart ayında çan şeklinde parlak sarı renkli çiçeklerle baharın ilk müjdecilerindendir. Yaprakları çiçekler döküldükten sonra çıkar. Çit bitkisi olarak veya tek olarak kullanılabilir.

 

Işık İsteği: Güneşli veya hafif gölge yerlerde yetişir. Ancak bol güneş alan yerlerde çiçek sayısı ve kalitesi artmaktadır.

 

Sıcaklık İsteği:  Kışın -20, -30 dereceye kadar olan soğuklara dayanıklıdır.

 

Toprak İsteği: Toprak bakımından seçici değildir. İyi drenajlı herhangi bir bahçe toprağı yeterlidir.

 

Sulama: Bitkinin yaz aylarında su isteği artmaktadır.

 

Gübreleme: Bitkinin yetiştirileceği bahçe toprağını analiz ettirmek ve sonrasında toprağın besin maddesi içeriğine göre gübreleme yapmak izleyecek en doğru yoldur.

 

Budama: Bitki budamaya elverişlidir. Ancak derin budanmamalıdır. Aksi takdirde bir sonraki mevsim çok az çiçek açar. Bahar sonunda yalnızca dalların solmuş çiçekleri taşıyan kısımları budanmalıdır. Bitkinin tazelenmesi için birkaç yılda bir eski dallardan bir kısmı dipten kesilebilir.

 

Üretimi: Çelik ile üretilir.

 

Hastalık ve Zararlılar: Bahar aylarında genç sürgünlerinde yaprak biti, salyangoz ve sümüklü böcek gibi zararlılar en sık görülür.  

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 87818

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Altın Çanağı Ağacı

Altın Çanağı Ağacı

Altın Çanağı Ağacı Özellikleri Latince :Forsythia sp. Familya : Forsythia intermedia Anavatanı : Doğu Asya ve Güneydoğu Avrupa Mekan : Dış Mekan Grup : Süs Ağaçları Tanımı: Bitki mart ayında çan şeklinde parlak sarı renkli çiçeklerle baharın ilk müjdecilerindendir. Yaprakları çiçekler döküldükten sonra çıkar. Çit bitkisi olarak veya t...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

"Şükretmeyi öğrenmeyen nankör elbette şikâyet eder" Eddi Anter

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya