• notifications1
  • menü

Bugün : 5 Aralık 2022 Pazartesi

Ahlat / Gülgiller

Oman içlerinde sık sık karşınıza çıkar. Muşmulaya çok benzer. Armut aşısı yapmak için ideal ağaçtır. Bu yüzden biz de bir tane büyütüyoruz. Lazım olursa tohumlarından çimlendirerek fidan yapabiliriz. Armut gibi budanmalıdır. Çok dallanmayı seven bir ağaç olduğu için ilk 5 yılında şekil vermek için 2-3 ana dal bırakıp iç kısmını tamamen boşaltın. Dışarıya doğru dallanmasına yardımcı olun yeterlidir.

 

Karadeniz’in bazı yerlerinde pekmezini yapıyorlar. Meyveler olgunlaşmadan hayvanlara fazla yedirmemek gerek, kabızlığa sebep olabiliyor. İshali kestiği söyleniyor, henüz denemedik. Ahlatı tam olgunlaşmadan (ekim sonu gibi) toplayıp depolayın. Kendi kendine olgunlaşırken siz de 2 aya yakın meyvesini rahatlıkla yiyebilirsiniz. Turşusu da gayet lezzetlidir. En güzeli meyveleri iyice yumuşayınca yoğurta karıştırıp yemek.

 

Ahlat ağacı nedir? Ahlat ağacı meyvesi nerede yetişir?

  • Ahlat bitkisi doğa ortamında kendiliğinden yetişen yabani bir armut türüdür.
  • Halk arasında yaban armudu olarak da bilinen Ahlat bitkisi birçok özelliği sayesinde diğer bitki türlerinden ayrılmaktadır.
  • Bu bitki türünü diğer bitki türlerinden ayıran en belirgin nitelik ise hemen her iklimde yetişebilmesidir. Ahlat bitkisinin yetişmesi için iklim şartlarının fazla bir önemi bulunmadığından her iklimde kolaylıkla yetişebilmektedir.
  • Ahlat bitkisine daha çok ormanlık alanlarda ve bozkır alanlarında rastlanmaktadır.

 

Ahlat ağacı meyvesinin faydaları ve özellikleri neler?

Ahlat ağacının yaprakları çay olarak ve yemişi de meyve olarak tüketilmektedir. Sakinleştirici ve vücutta alkalitleri düzenleyici özelliği ile bilinen ahlat ağacı, kalbe kuvvet verir. İshal durdurucu ve idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Ağacının taze filizleri ezilip suyu yaraya sürülürse zehirli haşere sokmalarına iyi gelir.

 

*Ahlat ağacı yapraklarının çayını doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.

 

Ahlat meyvesinin faydaları neler?

  1. Ahlat meyvesi ishali keser. Fazla yenirse kabızlık yapıcı etkisi vardır.
  2. İltihap giderici özelliği vardır. Vücut direncini artırır. Gözün görme fonksiyonlarını artırır ve diş eti hastalıklarına iyi gelir.
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 70805

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Ahlat Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Ahlat Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Ahlat / Gülgiller Oman içlerinde sık sık karşınıza çıkar. Muşmulaya çok benzer. Armut aşısı yapmak için ideal ağaçtır. Bu yüzden biz de bir tane büyütüyoruz. Lazım olursa tohumlarından çimlendirerek fidan yapabiliriz. Armut gibi budanmalıdır. Çok dallanmayı seven bir ağaç olduğu için ilk 5 yılında şekil vermek için 2-3 ana dal bırakıp iç kısmın...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Günde Bir Metre Boy Atan Sarmaşık Türleri Vardır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya