• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Eylül 2023 Salı

Kabak / Kabakgiller

İdeal PH: 6-7

 

Tek yıllıktır. Çok çeşitli kabak tohumlarımız var. Her türünden ekiyoruz. Temel olarak hepsinin yetiştirilme biçimi aynıdır. Suyu severler ama çok da boğmayın. Özellikle meyveye durduktan sonra nemli toprak sağlamalısınız. Susuz kalınca hemen yapraklar pörsümeye başlar. Önce ılık sonra sıcak hava isterler. Çok sıcaktan hoşlanmaz, ancak ışık severler. Kuytuda mutsuz olurlar. Çok yer kaplayacağı için oldukça seyrek ekmelisiniz.5-6 yaprak görüldükten sonra sürgün ucunu keserseniz dallanmaya başlar. Çekirdeklik kabak yetiştiriyorsanız kırağı görmelerine izin vermeden toplamalısınız.

 

Kara kabak nasıl yetiştirilir?

Doğal kara kabak tohumu ekimi, toprak sıcaklığı 10-12 derece olduğu zamanlarda nemli toprağa uygulanır. Kabak tohumu, önceden bir veya iki kez sürülerek işlenen toprağa ekim yapılır. Ekim şekli toprağın gücüne göre her ocağa 3-4 arası tohum atılır.

 

Kabak yetiştirme koşulları nelerdir?

Derin, geçirgen, su tutma kabiliyeti çok iyi, organik ve mineral maddelerce zengin tınlı topraklarda en iyi ürün alınır. Kumlu topraklarda çiftlik gübresi ve ticari gübre kullanılarak kabak yetiştiriciliği yapılabilir. Bu topraklarda erkencilik sağlanır. Toprak pH'sı 6-7 civarında olmalıdır.

 

Kabak verimini artırmak için ne yapmalı?

Koşulların kurak gitmesi durumunda aşırı sulama yapmamak şartıyla ihtiyacı kadar su verilmesi gerekmektedir. İlk meyve verdiği dönemde sulama büyük önem taşımaktadır. Kabak meyveleri hızlı gelişim gösterdikleri için sulamayı sık aralıklarla yapmak bitki gelişimi ve verimi üzerinde olumlu etki göstermektedir.

 

Kabak kaç günde Sulanır?

Kabak meyveleri çok hızlı büyüdüğü için sulamayı oldukça sık aralıklarla ve mümkünse 3-4 gün aralarla yapmak bitkinin gelişmesi ve verim bakımından çok faydalıdır. Kabaklarda susuzluk sabah ve akşam saatlerinde yapraklarının anormal olarak pörsüyüp aşağıya doğru sarkmaları ile kolayca anlaşılır.

 

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 66620

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kabak Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Kabak Nedir, Nasıl Yetiştirilir?

Kabak / Kabakgiller İdeal PH: 6-7 Tek yıllıktır. Çok çeşitli kabak tohumlarımız var. Her türünden ekiyoruz. Temel olarak hepsinin yetiştirilme biçimi aynıdır. Suyu severler ama çok da boğmayın. Özellikle meyveye durduktan sonra nemli toprak sağlamalısınız. Susuz kalınca hemen yapraklar pörsümeye başlar. Önce ılık sonra sıcak hava isterler. ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kahverengi mercimek yüksek E vitaminine sahiptir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya