• notifications1
  • menü

Bugün : 14 Temmuz 2024 Pazar

Siyah Çayın Faydaları ve Zararları

Çay günün herhangi bir saatinde içilebilecek, tatmin edici bir içecektir. Çay Türklerin özellikle sabah kahvaltılarında vazgeçilmezdir. Ancak dünyanın birçok ülkesinde de siyah çay içimi hayli fazladır. Siyah çayın kafein oranı hayli yüksektir. Çay ayrıca antioksidan potansiyele sahip flavonoidler içerir. Antioksidanlar sağlıklı hücreleri tutmanıza yardımcı olur ve sizi koroner kalp hastalığı ve hatta bazı kanser türlerine karşı korur.

Siyah Çayın Faydaları

Antioksidanları Nasıl ortaya çıkarılır?

Siyah çay, yeşil çay göre daha az olmasına rağmen, antioksidanlar içerir. Siyah çayın içindeki antioksidanların ortaya çıkabilmesi için çayın yüksek sıcaklıkta demlenmiş olması gerekiyor.

 

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, düşük sıcaklıkta demlenen siyah çayın antioksidan oranı, 90 dereceye yakın yani kaynama noktasında bir suyulma demlenmesi halinde içinde bulunan antioksidanları on kat daha fazla oluyor. Bunun için mutlaka siyah çayı yüksek ısıda demleyin. Yapılan araştırmalara göre, siyah çayın içinde bulunan antioksidanların ortaya çıkmasını önleyen iki unsur var. Biri çayın süt ile içilmesi diğeri ise poşet çayların kullanılması… Tam yağlı süt ve poşetler, antioksidanların çıkmasını bloke ediyor.

 

Siyah çay kanser riskini önler mi?

Siyah çayın sağlık üzerine yararlarıyla ilgili araştırmalar uzun yıllardır sürüyor. Bu araştırmaların bazıları siyah çay ve kanser arasındaki ilişkiyi kapsıyor. Yapılan araştırmalar, kanser riski ile siyah çay arasında bir bağlantı kurmaya başladı. Siyah çayın kanser hücrelerinin azaltılmasına yardımcı olduğu belirlenirken, kanserin başlamasını önleme gibi bir yararı henüz tespit edilememiştir.

 

Siyah çayın, özellikle yumurtalık kanserini geriletme konusunda yararı olduğu yönünde araştırmalar henüz devam etmektedir. Araştırmacılar, siyah çayın rektal, kolon, mide, akciğer ve meme kanseri dahil olmak üzere diğer kanser riskini azaltmada yardımcı olabileceğini düşünmektedir. Ancak henüz kanıtlanmış bir çalışma olmaması sebebiyle araştırmalar sürmektedir.

 

Siyah çay kafein kaynağıdır

Siyah çayda çok fazla kafein bulunmaktadır. Bunun için günde 8 bardaktan daha az çay içilmesi önerilmektedir. Her bardakta kişi 12 mg kafein alır. Alınan kafein oranın 79 mg geçmesi halinde bağımlılık yapabilir. Bunun için uzmanlar, içilen çay miktarının günde birkaç bardağı geçmemesi gerektiğini öneriyorlar.

 

Sonuç olarak, siyah çay zihinsel uyanıklığı ve konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kafeinin Parkinson hastalığına da faydalı olduğu bilinmektedir.

 

Diğer Sağlık Faydaları Var mı?

Siyah çay, kalp için de yararlı bir içecektir. İçinde bulunan kafein oranı sebebiyle kanın pıhtılaşması ve enfeksiyonların azalmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, çayın kalp krizi yapma riskinin olmadığını göstermektedir.

 

Bunun dışında siyah çayın başka yararları da bulunmaktadır.

  • Çay (kahve) tip 2 diyabet başlangıcını önlemeye yardımcı olur.
  • Diş çürümesinin önler (bu konuda yapılmış ve kanıtlanmış bir çalışma olmamasına rağmen bu iddia her zaman gündemde bulunmaktadır)
  • Osteoporoz, kusma, ishal, baş ağrısı, kilo kaybı ve böbrek taşı gibi sorunlara da iyi geldiği belirtilmektedir.
  • Siyah çayın yan etkileri hafif iken, kafein içeriği sebebiyle bazı kişileri sinirli yapmaktadır.
x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(25240 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Siyah Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Siyah Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Siyah Çayın Faydaları ve Zararları Çay günün herhangi bir saatinde içilebilecek, tatmin edici bir içecektir. Çay Türklerin özellikle sabah kahvaltılarında vazgeçilmezdir. Ancak dünyanın birçok ülkesinde de siyah çay içimi hayli fazladır. Siyah çayın kafein oranı hayli yüksektir. Çay ayrıca antioksidan potansiyele sahip flavonoidler içerir. Anti...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi