• notifications1
  • menü

Bugün : 30 Mayıs 2023 Salı

Sciarid Sinekleri

Sciaridae


Tanımı

Sciarid sinekleri (Sciaridae) özellikle genç bitki materyalinde zor bir zararlıdır. Tohumluğa ve anaçlara  zarar verebilir. Mantar yetiştiriciliğinde can sıkıntısına neden olurlar ve hem dolaylı hemde doğrudan olarak zarar verirler. Sciarid sineklerine, nemli ortamlarda ve organik çevrelerde sıklıkla rastlanmaktadır.

Sciarid Sinekleri

Biyolojisi

Sciarid sinekler, yumurta, dört larval aşama, pupa ve ergin sinek olarak adlandırılan yedi aşamadan geçerler. Erginler, büyük sayılara ulaştıkları zaman fark edilirler. Yumurtalar toprağa bırakılır. Larvalar genellikle bitki köklerinden, hâlihazırda toprak üstü veya toprak içinde bulunan algler ve mantarlardan beslenirler. Pupa dönemi de aynı şekilde toprakta gerçekleşir.

 

Zarar Şekli

Larvaların bitki köklerini gevelemelerinden dolayı, doğrudan zararı  nemli genç ve/veya zayıf bitkilere ve organik çevreye olabilir. Su ve besin alımını azaltırlar ve bitkilerin ölümüne neden olurlar. Sadece güçlü bitkiler enfeksiyonun çok yüksek seviyesinden etkilenmezler. Dolaylı zararı ise, larvaların nematodları, virüsleri, akarları ve fungal sporları iletmeleriyle oluşur. Erginler de mantar sporlarını taşıyabilirler. Larvaların geveledikleri alanlar mantarların giriş yapabilmelerine imkan veren potansiyel giriş yerleridir. Bunların hepsi, bitki için öldürücü olabilir.

Konu Etiketleri

sciaridae nedir?
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 11006

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sciarid Sinekleri Nedir?

Sciarid Sinekleri Nedir?

Sciarid Sinekleri Sciaridae Tanımı Sciarid sinekleri (Sciaridae) özellikle genç bitki materyalinde zor bir zararlıdır. Tohumluğa ve anaçlara zarar verebilir. Mantar yetiştiriciliğinde can sıkıntısına neden olurlar ve hem dolaylı hemde doğrudan olarak zarar verirler. Sciarid sineklerine, nemli ortamlarda ve organik çevrelerde sıklıkla rastla...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Günde Bir Metre Boy Atan Sarmaşık Türleri Vardır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya