• notifications1
  • menü

Bugün : 3 Mart 2024 Pazar

Choanephora Islak Çürüklüğü

Choanephora cucurbitarum

 

Etmenin genel özellikleri

Choanephora cucurbitarum (B.&R.) Thaxter kabaklarda meyve çürüklüğüne neden olur ve ıslak çürüklük olarak adlandırılır. Fungus saprofit olarak canlı ya da ölü dokular üzerinde yaşar veya dormat spor olarak olumsuz koşulları geçirmektedir. Baharda fungal sporlar rüzgar ve böcekler yardımı ile kabak çiçeklerine taşınır ve infeksiyon çiçeklerden olur ve hastalık meyve ve gövdeye doğru ilerler. Özellikle aşırı nem ve yağmurlardan sonra hastalık ortaya çıkmaktadır.

 

Belirtileri

Hastalıktan etkilenen meyveler hızla çürür ve fungal hif infektelenen alanlarda görülür. Fungusun sporları ve spor taşıyıcı organları meyveler üzerinde bir çok siyah başlı iğne meyveye batmış gibi görülmektedir. Başlangıçta bunlar açık renkli, fakat bir kaç gün içerisinde parlak siyah bir renk alırlar. İnfektelenen çiçekler, çiçek sapı ve meyveler suyla ıslanmış gibi olur ve yumuşak ıslak bir çürüklük gelişir. Tüm meyve 1 ile 2 gün içerisinde çürüyebilir. Hastalık belirtileri çoğunlukla meyvenin çiçek uçundan başlar.

 

Kültürel Mücadelesi

  • 1. Hastalıklı bitki artıkları yetiştirme ortamlarından uzaklaştırılmalı.
  • 2. Damlama sulama yapılarak nem konrol altına alınmalı.

 

Kimyasal Mücadelesi

Zirai kimyasal ilaç tavsiye edilmemektedir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(48108 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Choanephora Islak Çürüklüğü Nedir?

Choanephora Islak Çürüklüğü Nedir?

Choanephora Islak Çürüklüğü Choanephora cucurbitarum Etmenin genel özellikleri Choanephora cucurbitarum (B.&R.) Thaxter kabaklarda meyve çürüklüğüne neden olur ve ıslak çürüklük olarak adlandırılır. Fungus saprofit olarak canlı ya da ölü dokular üzerinde yaşar veya dormat spor olarak olumsuz koşulları geçirmektedir. Baharda fungal spo...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi