• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Saka dikeni

Carduus pycnocephalus

 

Diğer İsimleri : Akkız, Kasna, Eşek dikeni, Kenger otu, Carduus marianus, Composiae 

 

Botanik Bilgi : Bileşikgiller familyasındandır. Taşlı ve çorak arazide, tarlalarda yetişen, 1 - 2 yillik, 30 - 100 cm yüksekliginde otsu bir bitkidir. İnce ve çengellidir. Temmuz ve Ağustos aylarında çoğunlukla erguvan, bazen de beyaz renkli çiçekler açar. Yaşken güzel kokuludur. Kuruyunca bu koku kaybolur.

 

Bilinen Bileşimi : Silymarin, uçucu yağ, tyramin, flavonit, histamin, reçine, amine, albumin, agmatin, yağ.

Saka Dikeni

Saka Dikeni Faydaları :

  • İçindeki silymarin maddesi nedeniyle karaciğerin hücrelerini alkol, ilaç ve kimyasalların zararlı etkilerinden korur.
  • Karaciğer iltihabı dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalılarında olumlu katkılar sağlar.
  • Devedikeni tohumu safra artışını sağlar.
  • Böbreklerin daha iyi çalışmasına katkıda bulunarak idrar yollarındaki problemlerin giderilmesinde olumlu katkılar sağlar.
  • Alkolün çok kullanılması sonucu gelişen sirozda etkilidir.
  • Ayrıca aşırı sigara içen kişiler için de önemlidir. Nikotin, alkol, karbon monoksit gibi maddelerin zararlarını etkisiz hale getirir. İyi bir kan temizleyicidir.
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 74455

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Saka Dikeni Otu Nedir?

Saka Dikeni Otu Nedir?

Saka dikeni Carduus pycnocephalus Diğer İsimleri : Akkız, Kasna, Eşek dikeni, Kenger otu, Carduus marianus, Composiae Botanik Bilgi : Bileşikgiller familyasındandır. Taşlı ve çorak arazide, tarlalarda yetişen, 1 - 2 yillik, 30 - 100 cm yüksekliginde otsu bir bitkidir. İnce ve çengellidir. Temmuz ve Ağustos aylarında çoğunlukla erguvan,...

Sakal Otu Nedir?

Sakal Otu Nedir?

Sakal otu Aegilops cylindrica SAKAL OTU, buğdaygillerden, her iki yarıkürenin sıcak ve ılıman bölgelerinde, bozkırlarda, pampalarda ve savanlarda yetişen, gövdelerinin içi süngersi bir özle dolu, yaprak ayaları yassı ve kırışık, salkım biçiminde başaksı çiçekler açan, gövdeleri ince tüylerle kaplı, 200 kadar türü olan çok yıllık otsu bitki ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Arılar, yarım kilo bal yapabilmek için iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamak zorundadırlar.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya