• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Dön baba

Erodium cicutarium

 

DÖN BABA

(Erodium cicutarium)

Turnagagasığiller familyasındandır.5-60 cm boylarında kırmızımsı renkli teleksi iri yapraklı olan mart- ekim aylarında uzun bir sapın ucunda 5 taçyapraklı pembe çiçekler açan kokulu, tüylü, bir yada çok yıllık otsu bir bitkidir.4 cm uzunluğundaki balıkçıl gagasına benzeyen meyvelerinin içinde küçük tohumlar bulunur.

Anayurdu Akdeniz havzasıdır.Tarım alanlarında zararlı ot muamelesine uğrar.Bileşiminde tanen ve çeşitli asitler bulunur.Bitkinin toprak üstü kısımlarıyla tohumları kan dindirici , idrar arttırıcı, yara iyileştirici, ishal giderici etkiler gösterir.

Konu Etiketleri

erodium cicutarium nedir?
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 22805

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Dön Baba Otu Nedir?

Dön Baba Otu Nedir?

Dön baba Erodium cicutarium DÖN BABA (Erodium cicutarium) Turnagagasığiller familyasındandır.5-60 cm boylarında kırmızımsı renkli teleksi iri yapraklı olan mart- ekim aylarında uzun bir sapın ucunda 5 taçyapraklı pembe çiçekler açan kokulu, tüylü, bir yada çok yıllık otsu bir bitkidir.4 cm uzunluğundaki balıkçıl gagasına benzeyen meyveler...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Küçük işlere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.Eflatun

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya