• notifications1
  • menü

Bugün : 7 Aralık 2023 Perşembe

Botanik Ders Notları

Bitkiler çoğu kez gıda, ısınmak, barınmak, hastalıktan kurtulmak, çevremizi güzelleştirmek veya günlük işlerimizi kolayca yapmak için kullandığımız canlılardır. Bitkiler, bize birçok fayda sağlamalarına rağmen, hayvanlar gibi hareketli ve ses çıkarabilen canlılar olmadıkları için, pek ilgi çekmezler. Oysaki yukarıda sayılan insani ihtiyaçlar düşünüldüğünde, bitkiler hayatımızı devam ettirebilme noktasında vazgeçilmez bir öneme sahiptirler.

Botanik Ders Notları

Biyolojinin iki ana kolundan biri olan ve “bitki bilimi” olarak adlandırdığımız “botanik”, insanlık tarihi kadar eski bir bilimdir. Birçok alt dalı olmakla birlikte, artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacına çözüm bulmak için “genetiği değiştirilmiş organizma (GDO)” üretimine yönelik çalışmalarla adından sıkça söz ettiren “bitki genetiği” günümüzün en popüler bilimlerindendir.

Botanik Ders Notları

Bitki sitolojisi” bitki hücrelerini, “bitki histolojisi” ise bitkisel dokuları inceleyen bilimlerdir. “Bitki morfolojisi” bitki organlarını şeklen inceleyen bir bilimdir. Organların içyapısını inceleyen “bitki anatomisi”, aynı zamanda “iç morfoloji” olarak ta adlandırılır. “Bitki fizyolojisi” bitkilerde madde değişimi, büyüme-gelişme ve hareket konularını inceleyen bir bilimdir.


Bitki sistematiği” bitki çeşitliliğini, “bitki biyokimyası” bitki kimyasını, “farmakognozi” bitkilerin ilaç özelliklerini ve “bitki ekolojisi” ise bitkilerin çevreleriyle ve birbirleriyle olan ilişkilerini inceler. Aslında insanlık tarihi kadar eski olmasına rağmen, son zamanlarda popülaritesini arttıran “etnobotanik” ise, genel olarak insan-bitki ilişkilerini oldukça geniş bir yelpazede ele alan bir bilimdir.

 

Ders notunun devamını aşağıdaki dökümanlar bağlantımızdan indirebilirsiniz...

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

Mehmet Ali

16.11.2023 15:58:03

pdfler inmiyor, hepsinde hata var diyor.. tekrar incelermisiniz???

Cemre

1.12.2020 11:27:48

tek hücreli hayvanların ekosistemdeki rolleri ve dünyanın en yaygın hayvan olmayı nasıl başardıklarını yazınız

(19496 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Botanik Ders Notları

Botanik Ders Notları

Botanik Ders Notları Bitkiler çoğu kez gıda, ısınmak, barınmak, hastalıktan kurtulmak, çevremizi güzelleştirmek veya günlük işlerimizi kolayca yapmak için kullandığımız canlılardır. Bitkiler, bize birçok fayda sağlamalarına rağmen, hayvanlar gibi hareketli ve ses çıkarabilen canlılar olmadıkları için, pek ilgi çekmezler. Oysaki yukarıda sayılan...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya