• notifications1
  • menü

Bugün : 30 Kasım 2023 Perşembe

BİBERDE YAPRAK BİTİNE KARŞI BİYOLOJİK MÜCADELE

Biberde biyolojik mücadele de daha önce bahsettiğimiz gibi başarı oranının yüksek olduğunu söylemiştim. Bu sefer biberde yaprak biti zararlısına karşı kullanılan böcek ile ilgili bilgi vereceğim. Öncelikle yaprak bitlerinin zararlarından bahsetmek gerekirse uygun koşullarda hızlı çoğalmaları ve meyve üzerinde siyah yapışkan bir etki bırakarak meyve kalitesini ve albenisini düşürmektedir. Yaprak altlarında stomaları kapattığı için de fotosentez olayı tam gerçekleşmediği için bitki gelişimi zayıf olmaktadır.

Biyolojik Mücadele

Yaprak biti için Aphidius matricariae veya Aphidius ervi adında yaban arısı kullanılmaktadır. Bu böceklerin dişileri yaprak bitlerini parazitler yani yaprak bitlerinin içine yumurtalarını bırakırlar. Yaprak bitleri sertleşerek şişerler. Burada böcek yumurtalarının gelişip ergin yaban arısı yaprak bitinden  çıkarak gelişimini tamamlar. Böylelikle yaprak biti de ölmüş olur. Parazitlenmiş yaprak bitleri zamanla gri ve kahverengi renklere dönüşmektedir.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(63988 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Biberde Yaprak Bitine Karşı Biyolojik Mücadele Nedir?

Biberde Yaprak Bitine Karşı Biyolojik Mücadele Nedir?

BİBERDE YAPRAK BİTİNE KARŞI BİYOLOJİK MÜCADELE Biberde biyolojik mücadele de daha önce bahsettiğimiz gibi başarı oranının yüksek olduğunu söylemiştim. Bu sefer biberde yaprak biti zararlısına karşı kullanılan böcek ile ilgili bilgi vereceğim. Öncelikle yaprak bitlerinin zararlarından bahsetmek gerekirse uygun koşullarda hızlı çoğalmaları ve mey...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya