• notifications1
  • menü

Bugün : 3 Ekim 2022 Pazartesi

Beslenme konusunda hemen herkesin üzerinde mutabık kaldığı bir konuda her bol bol meyve ve sebze yememiz gerektiğidir. Çünkü meyve ve sebzelerin vücudumuz ve sağlığımız için sayısız faydaları vardır. Kaliteli bir yaşam için sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir.

Sebze ve meyveleri neden yememiz gerektiğini şöyle belirtmek mümkündür. Sebze ve meyveler en basit anlatımıyla bizi hastalıklara karşı korur, hastalıkların iyileşmesi süresini kısaltır ve hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. En basitinden yanlış beslenmemin mesela kanser vakalarına yol açtığını biliyoruz. Fakat şunu da biliyoruz ki doğru beslenmek yani düzenli olarak taze ve meyvelerden dengeli bir şekilde beslenmek kanser vakalarını önlemede çok önemlidir.

 

Sebze ve meyveler insanları kalp rahatsızlıklarından korumada da oldukça faydalıdır. Bütün kalp uzmanları ve diyetisyenler kalbi korumanın düzenli olarak meyve ve sebze tüketmekten geçtiğini belirtirler. Dolayısıyla sağlıklı bir kalp için sebze ve meyveler kaçınılmazdır.

 

Sebze ve meyvelerden beslenen insanlarda kabızlık rahatsızlığı da daha az görülür. Kabızlık sorunu olan insanların da bol bol sebze ve meyve yemeleri tavsiye edilmektedir.
Sebze ve meyveler kişideki kolesterolün de düşürülmesinde ve dengede tutulmasında önemli görevler üstlenirler. Yüksek kolesterol kişide kalp rahatsızlıklarına yüksek tansiyona yol açabilen bir etkendir. Dolayısıyla sebze ve meyve tüketimiyle de bu tür sorunlar da önlenmiş olur.

 

Sebze ve meyvelerin vücut için başka birçok faydası bulunur. Kişi kendini daha enerjik hisseder, görme duyusu daha iyi çalışır, bağışıklık sistemi daha güçlenerek enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Alzheimer hastalığını önlemede faydalıdır. Vücudu zararlı maddelerden temizlerler yani antioksidan etkileri vardır. Sebze ve meyve tüketimi kemik sağlığı ve gelişimi işçin de faydalıdır. Küçük çocukların daha sağlıklı bir kemik yapısına kavuşmasına ve sağlıklı gelişimine katkı sağlarlar. Yetişkin insanlarda ise kemik erimesi durumunu yavaşlatarak yaşlanmayı geciktirtirler.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 15936

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sebze Ve Meyve Tüketiminin Önemi Nelerdir?

Sebze Ve Meyve Tüketiminin Önemi Nelerdir?

Beslenme konusunda hemen herkesin üzerinde mutabık kaldığı bir konuda her bol bol meyve ve sebze yememiz gerektiğidir. Çünkü meyve ve sebzelerin vücudumuz ve sağlığımız için sayısız faydaları vardır. Kaliteli bir yaşam için sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir. Sebze ve meyveleri neden yememiz gerektiğini şöyle belirtmek mümkündür. Sebze...

Sebzelerin Besin Değerleri Nelerdir?

Sebzelerin Besin Değerleri Nelerdir?

​Besinler Su(gr) Prot.(gr) / Karbo.(gr) / Yag(gr) / Enerji (Kcal) Patates (haslanmiş) 80 / 1.8 / 180.1 / 76 Sogan (kuru) 93 / 0.9 / 5.2 / 0.1 / 23 Domates 93 / 0.9 / 2.8 / 0.3 / 14 Havuç 90 / 0.7 / 5.4 / 0.3 / 23 Bezelye (konserve) 70 / 6.9 / 18.9 / 0.7 / 86 Ispanak (haslanmış) 85 / 5.1 / 1.4 / 0.5 /...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya