• notifications1
  • menü

Bugün : 9 Aralık 2022 Cuma

Organik Yetiştiricilik Nasıl Yapılır?

Çiçekler, otlar, sebzeler, çimenler veya çalı çerçeve büyüyor olsanız da, sağlıklı toprak mutlak bir zorunluluktur. Bitkileriniz haşere ve hastalık sorunlarına daha az eğilimli olacak, daha iyi gelişecek ve daha iyi görüneceklerdir. Biraz know-how, biraz çalışma ve biraz sabır ile, ne tür bir toprağa sahip olursanız olun sağlıklı bir toprağa sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı Bahçe Topraklarının Özellikleri

Eğer iyi bir toprak sadece bahçe merkezinden gübre çantası satın alarak elde edilebilirse, Amerikalıların çoğu mükemmel toprağa sahip olurdu. Doğurganlık açıkçası iyi bahçe topraklarının bir yönü iken, çok daha fazla katılıma var. İyi toprak var:

İyi Doku

Sıklıkla bahçıvanlar topraklarının "kırıntısı" hakkında konuştuğunu duymuşsundur. Bu, toprağın dokusunu ifade eder. İyi topraklar cılızcalıdır, tıpkı bir dondurma dündüğünün tepesine dağılmış kurabiye kırıntıları gibi. O kırıntı dokusu işe yarıyor ve bir dakika içinde bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Bol Organik Madde

Organik madde, toprağını humus olarak parçalayıp zenginleştiren ölü bitki ve hayvan dokusudur. Humus harika çünkü bazı küçük parçacıkları bir araya getirerek toprağınızın dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur, bu da toprağınız havalandırmayı arttırır. Aynı zamanda, toprağın nem emer ve boşaltma yeteneğini geliştirir. Son olarak, organik madde bitkilerinize besin maddeleri sağlar. Mikroorganizmalar, organik maddeyi, bitkilerin onu absorbe etmesini ve kullanmasını sağlayan temel öğelerine ayırmasına yardımcı olur.

 

Sağlıklı PH

Toprak pH, toprağınızın asiditesinin ölçümüdür. Bu, bahçe topraklarında bulunan mineralleri ve bitkilerine uygunluğunu etkiler. Genel olarak, toprağınız nötr ne kadar yakınsa bitkileriniz bu mineralleri almaya ne kadar iyi gelirse. Elbette, bazı bitkiler daha asidik bir toprağı tercih eder, ancak çiçeklerin, otların ve sebzelerin çoğunda daha nötr bir pH en iyisidir.

Toprak Üç Ana Türü

Dikkat edilecek sonraki şey, toprağın yapısıdır. Üç temel toprak türü vardır:

Kil toprağı: Kil, birbirine yapışan küçük kütleleri oluşturan küçük parçacıklara sahiptir. Kil toprağı, diğer toprak türlerinden daha yüksek doğurganlık eğiliminde iken, bahçe için en uygun değildir, çünkü dokusu bitki köklerinin içine girmesini zorlaştırmaktadır. Kil toprağının iyileştirilmesi biraz çalışma gerektirir, ancak bitkileriniz için hayatı daha kolay hale getirecektir.

Kumlu toprak: Kumlu toprak, kil toprağından çok daha kolaydır - ancak karşıtlık sorunları vardır: sık sık çok hızlıca boşalır ve besin maddelerini tutması daha az olur.

Kaya: Bu ideal bir bahçe toprağı. Parçalanmış, organik madde dolu, nemi tutar ancak yine de boşalır. İşte biz buna çalışıyoruz; Bu "iyi" bahçe toprağı.

Bahçe Topraklarınızı İyileştirme İpuçları

Toprağını iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Neyse ki, aslında hepsinin yapmak kolaydır.

Toprağını Test Edin

Yapmanız gereken ilk şey, toprağınız hakkında elinizden gelen her şeyi öğrenmektir. Topraktaki yaşam seviyesi ve dokusu nasıl bir şey hakkında daha fazla bilgi edinmek için birkaç DIY toprak testi denemek isteyebilirsiniz. İlçenizin kooperatif uzantısından toprak testi almak harika bir fikir olacaktır; Bu size herhangi bir eksiklik veya pH problemi konusunda sizi uyaracaktır.

 

Organik Madde Ekle

Organik madde ilâve etmek, elinizin altında olup kuşkusuz topraklarınızı iyileştirmenin bir numaralı yoludur. Topraklarınız killi, kumlu, besin maddelerinde düşük, sıkıştırılmış, drenaj zayıftır .... organik madde onu tamir edecektir.

 

Peki topraklarına ne eklemelisin?

Kompost, bir zorunluluktur toprağını derhal iyileştirir ve organik maddeleri parçalayarak topraklarınızı geliştirmeye devam edecek mikroorganizmaları tanır. Mümkün olduğunca çok ekleyin; Kompostayla aşırıya kaçmak neredeyse imkansızdır. Dikimden önce biraz bahar ekleyin. Büyüyen mevsim boyunca bitkilerinizi yan giyin ve bahçeyi yatağa koyarken sonbaharda daha fazla şey ekleyin - hiçbir zaman iyileşme göremezsiniz. Kompostoya ek olarak, organik madde miktarını artırmak için toprağa ekleyebileceğiniz başka şeyler de var (ve bu nedenle genel doğurganlık.) Çim parçalama, parçalanmış sonbahar yaprakları, yaşlı gübre, kahve değirmeni - hepsi sizin için yardımcı olacaktır. Bahçe toprağı verimlilik, su tutma ve gelişmiş dokusu artar.

 

Topraklarınızın pH'sını Ayarlayın

Toprakları test ettikten sonra, pH dengesizliğinizin olup olmadığını bileceksiniz. Toprağınız asidik ise, asitlik düzeyini düşürmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Genellikle, uzatma servisinizden aldığınız rapora, toprağın pH'sını yükseltmek için tavsiyeler verilecektir. Bol miktarda organik madde ilavesi bu işe genellikle yardımcı olacaktır. Bahçe gurusu Barbara Damrosch'in belirttiği gibi, besin maddeleri ve organik madde ile iyi beslenmiş topraklarınız varsa, pH, bu konularla mücadele ediyorsa olduğundan daha az önemlidir.

 

Zemin sıkıştırılmamalıdır

Birçok bahçıvan, yatakları kaldırmak gibi bir sebep, toprağın temel nedenlerinden birini ortadan kaldırması sebebiyle toprağa verilir. 

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 40138

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Organik Böcek ilacı (Arap Sabunu)

Organik Böcek ilacı (Arap Sabunu)

Organik Böcek ilacı (Arap Sabunu) Arapsabunu Evin temizliğinde ve vücut bakımında kullanılan arap sabunu, antibakteriyel ve insektisit yetenekleri sayesinde, organik bahçıvanın da değerli bir müttefiği haline gelir. Özellikleri : İnsektisit (böcek kovucusu) / Fungisit (kriptogamik ve bakteriyolojik hastalıkların önleminde/mücadelesinde kullan...

Organik Tarımda Toprak İşleme Nasıl Yapılır?

Organik Tarımda Toprak İşleme Nasıl Yapılır?

7. ORGANİK TARIMDA TOPRAK VERİMLİLİĞİ 7.2. Ekolojik Tarımda Toprak İşleme 7.2.1. Gelenekse Toprak İşleme: 7.2.2. Koruyucu Toprak İşleme: 7.2.3. Toprak İşlemeden Ekim (Doğrudan Ekim) 7.2.4. Ekolojik Tarıma Uygun Toprak İşleme 7.2.4.1. Minimum Toprak İşleme 7.4.2.2. Malçlı Toprak İşleme 7.4.2.3. Şeritvari Toprak İşleme 7.4.2.4. Düşey Ma...

Organik Tarımda Toprak Özellikleri Nelerdir?

Organik Tarımda Toprak Özellikleri Nelerdir?

7. ORGANİK TARIMDA TOPRAK VERİMLİLİĞİ 7.1. Toprak Özellikleri 7.1.1. Toprak Strüktürünün Organik Tarımdaki Önemi 7.1.2. Toprak Havalanmasının Organik Tarımdaki Önemi 7.1.3. Toprak Bünyesinin Organik Tarımdaki Önemi 7.1.4. Toprak Suyunun Organik Tarımdaki Önemi 7.1.5. Toprak Sıcaklığının Organik Tarımdaki Önemi 7.1.6. Toprak Kireç İçeriğ...

Organik Gübreler Nelerdir?

Organik Gübreler Nelerdir?

ORGANİK GÜBRELER Organik gübreler, tarımsal üretimde yetiştirilen bitkilerin, bitki besin maddesi ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla kullanılır. Bu gübreler çeşitli tarımsal faaliyetler sonucu oluşan organik kökenli tarımsal atıklarla, doğal kökenli organik maddelerin büyük ölçüde değişikliğe uğratılmadan elde edilmeyesiyle ortaya çıkan materyalle...

Organik Tarımda Yasal Uygulamalar Nelerdir?

Organik Tarımda Yasal Uygulamalar Nelerdir?

4. ORGANİK TARIMDA YASAL UYGULAMALAR 4.1. Giriş 4.2. Yönetmelik Çalışmaları 4.3. Organik Tarım Yürütme ve İzleme Organları 4.4. Organik Tarım Metodu’nun Genel Kuralları 4.5. Organik Tarıma Başlama 4.6. Kontrol ve Sertifikasyon Çalışmaları 4.7. Organik Tarım Ürünlerinde Kullanılacak Logolar 4.8. Organik Tarım Eğitim Çalışmaları 4...

Organik Tarım Ders Notları

Organik Tarım Ders Notları

Organik Tarım Ders Notları Tarımsal üretimde kullanılan kimyasalların (ilaç, gübre gibi) olumsuz etkilerinin insan ve toplum sağlığı üzerindeki zararları artarak kendini hissettirmeye başlamıştır. Tüm bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması amacıyla kimyasal gübre ve tarımsal savaş ilaçlarının hiç ya da mümkün olduğu kadar az kullanılması, bu...

Organik Toprak Düzenleyiciler Nelerdir?

Organik Toprak Düzenleyiciler Nelerdir?

ORGANİK TOPRAK DÜZENLEYİCİLER TURBA Milyonlarca yıl önce sazlık, yosun ve canlı mikro organizmaların tatlı su göllerinde çökelmesi sonucu yataklanan kömürleşmemiş bir madendir. Organik madde miktarı yüksek, PH değeri 6-7, ortalama %60-65 nem ve % 10-30 hümik asit içermektedir. Çiçekçilik fidecilik, içmekan ve peyzaj süs bitkilerinde kullanımı ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Günde Bir Metre Boy Atan Sarmaşık Türleri Vardır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya