• notifications1
  • menü

Bugün : 31 Ocak 2023 Salı

Amarant Yetiştiriciliği

Amarant,  Amaranthaceae familyasında yer alan tek yıllık olup,  tahıl, yem bitkisi, yağ bitkisi olarak dünyada tarımı geniş alanlarda yapılan bir bitkidir. Tahıl olarak amarant kolay bir şekilde yetiştirilip hasat edilebilmesinden dolayı ucuz yolla tarımı yapılabilecek alternatif bir tarla bitkisidir.

 

AMARANT HEM BİR SÜPER TAHIL, HEM MÜKEMMEL BİR YEM VE YAĞ BİTKİSİDİR.

 

Tahıl olarak, besin içeriğinden dolayı çok kıymetlidir. Unu, ekmeği, makarnası gibi ürünleri dünyada her geçen gün yaygınlaşmaktadır.Amarant bünyesinde bulunan protein oranı %13-21, yağ oranı %5-11, nişasta oranı %48-69, E vitamini oranı %2, squalen oranı %8 dir. Bünyesinde bulunan proteinin sindirilebilirliği yaklaşık %90 oranındadır. Amarant protein miktarı bakımından oldukça zenginidir, aynı zamanda, yüksek oranda lif,  mineral ve vitamin içeriğine, mükemmel amino asit dengesine  sahip  ve kansere,  birçok hastalığa iyi gelen, köpek balıklarında bulunan, squalen  bakımından oldukça zengindir. Amarant gluten içermediğinden dolayı çölyak hastalarının sıklıkla tüketmesi gereken besinler arasındadır.

AMARANT’IN İKLİM İSTEKLERİ

Amarant kurak iklim koşullarına oldukça dayanıklı olmasından dolayı kıraç arazilerde kolaylıkla tarımı yapılabilmektedir. Amarant birçok kültür bitkisine göre kurağa dayanıklılığı oldukça yüksektir, Amarant kuru hava koşullarında geçici olarak gelişimini yavaşlatır ve yağış yada sulamayla tekrar canlandığı bilinmektedir.  Amarant bitkisi erken ve geç donlardan etkilenmekte bu yüzden ekim ve hasat zamanlaması iyi yapılması gerekmektedir. Türkiye şartlarında en uygun ekim zamanı ilkbahar aylarında don tehlikesi kalkınca yapılmalıdır.

 

AMARANT’IN TOPRAK İSTEKLERİ

Amarant’ın çok fazla toprak seçiciliği olmayıp,  farklı toprak koşullarında yetişecek şekilde adapte olmasına karşın en iyi sonuçlar tınlı toprakta elde edilmiştir. Kaymaklanmaya neden olan aşırı killi topraklar genellikle tercih edilmez ancak kaymaklanma tabakası kırılarak tohum çıkışı sağlanabilen koşullarda killi topraklarda da yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Hafif çakıllı yüksek organik madde içeren topraklarda erken ve yüksek ürün miktarı için tercih edilebilir.

 

TOPRAK HAZIRLIĞI

Amarant küçük taneli bir bitki olduğundan tohum yatağı iyi hazırlanması gerekmektedir. Sonbaharda toprak derin işleme yapılması gerekir. İlkbaharla beraber toprak yüzeysel toprak işleme aletleri ile işlenmeli ve toprak ince ve sıkı hale getirilmelidir.

 

EKİM VE BAKIM

Amarant Türkiye şartlarında ilkbahar ekimi yapılması gerekmektedir. Ekim zamanı iyi ayarlanması gereken hususların başında gelir,  erken ekimlerde ilkbahar erken donları bitkiye zarar verir, geç yapılan ekimlerde bitki gelişimini tamamlayamaz ve sonbahar geç donlarında etkilenmektedir.

 

Ekim yöntemi makineli tarıma uygundur mibzer ile ekimi yapılmalıdır. Amarant tohumları sıra üzeri ve sıra arası mesafe çeşitlere göre değişiklik gösterir. Sıra arası mesafe 15-70 cm sıra üzeri mesafe ise 5-25 cm olacak şekilde ekim yapılmalıdır. Kullanılacak amarant tohum miktarı çeşitlere göre değişiklik gösterir ortalama 100-250 gr/da arasındadır. İyi bir tarlada m2'de 40-50 bitki bulunması gerekmektedir. Ekim yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise tohum derinliğidir tohumlar küçük taneli olduğundan en fazla 2 cm derinliğe ekilmelidir, derine ekim yapılırsa tohumlarda çıkış kayıpları yaşanacaktır. 

 

Amarant yabancı ot problemi olmayan bir bitkidir. Tahıl olarak yetiştirilen amarant çok hızlı gelişim gösterdiği için yabancı ot problemi görülmez. Amarant bitkisi 15 cm boyuna ulaşınca hızlı büyüme evresine girer ve bitkinin toprak üstü gövdesi yeni çimlenen yabancı otların gelişimine izin vermez ya da cılız gelişmesine neden olur. Amarant azotlu gübreye büyük tepki gösterir, dekara 6-9 kg azot uygulaması veriminin yüksek olmasını sağlamaktadır.

 

HASAT

Amarant hasat zamanı çeşitlere ve iklimsel koşullara bağlı olarak 75-120 gün arasında değişmektedir. Hasat olgunluğuna ulaşan amarantlar klasik buğday biçerdöveri ile üzerine hiçbir ekipman eklemeden sadece biçer döverin fan ve batör ayarı yapılarak kolaylıkla hasadı gerçekleştirilebilmektedir. Amarant'ın tane verimi  yeni geliştirilen çeşitlerde 500 kg/da üstüne kadar çıkabilmektedir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 13308

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Amarant Yetiştiriciliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Amarant Yetiştiriciliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Amarant Yetiştiriciliği Amarant, Amaranthaceae familyasında yer alan tek yıllık olup, tahıl, yem bitkisi, yağ bitkisi olarak dünyada tarımı geniş alanlarda yapılan bir bitkidir. Tahıl olarak amarant kolay bir şekilde yetiştirilip hasat edilebilmesinden dolayı ucuz yolla tarımı yapılabilecek alternatif bir tarla bitkisidir. AMARANT HEM Bİ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hayat bir öyküye benzer, önemli olan yanı eserin uzun olması değil, iyi olmasıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya