• notifications1
  • menü

Bugün : 30 Eylül 2022 Cuma

Arpa Güvesi (Silotroga Cerealella Oliv.)

Arpa Güvesi Ergin sarımsı veya sarımsı esmer renklidir. Ergin dişi 5-7. erkek 4-5 mm boydadır. Kanat açıklığı 12-14 mm dir.Antenler vücuttan daha uzundur. Üst kanatlar sarımsı veya sarımsı kahverengi, alt kanatlar ise parlak kurşuni renktedir ve kenarları uzun tüylerle kaplıdır. Yumurta rengi yeni bırakıldığında beyaz olup, 24 saat sonra kırmızıya döner. Boyu 0.4-0.6 mm'dir. Larva beyaz veya pembemsi renkte olup vücudu kıllarla kaplanmıştır. Olgun larva 9-12 mm boydadır. Pupa, parlak saman renkli ve 4.5-5 mm boydadır.

Arpa Güvesi

Arpa güvesi ürüne daha tarlada iken bulaşır. Mayıs ayında tarlayı terk eden ergin güveler hemen çiftleşir ve çiftleşmeden birkaç gün içinde tarlada mısır bitkisinin koçanları üzerine, ambarda ise taneler üzerinde yumurta bırakır. Tarladan bulaşık olarak ambara giren ürünle zararlı ambarda üremeye ve zararına devam eder. Bir dişi yaşam süresince ortalama 100-300 hatta 400 yumurta bırakır. Çıkan larva embriyoya yakın kısımdan dane içine girerek gıdalanmaya başlar. Larva ve pupa dönemini dane içinde geçirir. Larva pupa olmadan önce ergin için çıkış deliği açar ve ergin bu delikten dışarı çıkar. Gelişme süresi 46-58 gündür ve yılda 3-4 döl verir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Sorhocam

11.10.2020 00:45:17

Hızlı sonuç için site içi  arama motorumuzu kullanabilirsiniz.

Meraklıbiri

11.10.2020 00:36:36

Zararlı böceklere alınacak önlemler sitede mevcut mu?

Güvenlik Kodu : 27091

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Arpa Güvesi (Silotroga Cerealella Oliv.) Depo Zararlısı

Arpa Güvesi (Silotroga Cerealella Oliv.) Depo Zararlısı

Arpa Güvesi (Silotroga Cerealella Oliv.) Arpa Güvesi Ergin sarımsı veya sarımsı esmer renklidir. Ergin dişi 5-7. erkek 4-5 mm boydadır. Kanat açıklığı 12-14 mm dir.Antenler vücuttan daha uzundur. Üst kanatlar sarımsı veya sarımsı kahverengi, alt kanatlar ise parlak kurşuni renktedir ve kenarları uzun tüylerle kaplıdır. Yumurta rengi yeni bırakı...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hekimlerin yaptığı en büyük hata ruhu düşünmeden yalnız bedeni tedaviye teşebbüs etmeleridir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya