• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Kasım 2022 Salı

Nosema Hastalığı Nedir?

Nosema “Nosema apis adı verilen tek hücreli bir mikroorganizmanın neden olduğu,  oldukça tehlikeli sayılan ergin arı hastalığıdır. Hastalığa yakalanmış kolonilerde davranış değişimi ve hızla yaşlanma görülür. Hastalığın kesin olarak tanınması için hasta arı midesinin incelenmesi gerekir. Normalde saman rengi olan sağlam arı midesi hasta arıda katı, kirli ve beyaz renktedir. Hastalık yıl içerisinde çeşitli zamanlarda görülebilmekle beraber en yüksek düzeyde enfeksiyon ilkbaharda, ikinci derecede ise sonbaharda ortaya çıkar.

Nosemaya yakalanmış kolonilerde çerçevelerin, peteklerin  ve kovan uçuş tahtası üzerinde turuncu ve beyaz renkte arı pisliği görülür.Hastalığın yayılması besin yoluyla olur, ve hasta arılar bakıcılık gücünü kaybederler. Nosema hastalığının önlenmesi ve tedavisinde fumagillin  uygulaması yapılır. İlaç  ilkbahar ve sonbaharda şerbetle birlikte   verilir.Hastalık bulaşmış ekipmanın fumigasyonu için asetik asit kullanılabilmektedir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 39396

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Nosema Hastalığı Nedir, Nasıl Mücadele Edilir?

Nosema Hastalığı Nedir, Nasıl Mücadele Edilir?

Nosema Hastalığı Nedir? Nosema Nosema apis” adı verilen tek hücreli bir mikroorganizmanın neden olduğu, oldukça tehlikeli sayılan ergin arı hastalığıdır. Hastalığa yakalanmış kolonilerde davranış değişimi ve hızla yaşlanma görülür. Hastalığın kesin olarak tanınması için hasta arı midesinin incelenmesi gerekir. Normalde saman rengi olan...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Domateste kalpte olduğu gibi dört odacık vardır ve kırmızı renklidir. Bütün araştırmalar domatesin kalp ve kan için faydalı olduğunu göstermiştir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya