• notifications1
  • menü

Bugün : 5 Şubat 2023 Pazar

Yumurtayla ilgili şunları hep duymuşsunuzdur. ‘Sarısı mı faydalı beyazı mı faydalı?’ veya ‘Sarısıyla şu yapılır, beyazıyla bu yapılır; sarısı şuna katılır böyle şifa olur, beyazı şuna katılır şöyle şifa olur’ Hiçbir zaman yumurta kabuklarından bahsedilmez. Yumurtalar çat kırılır hop çöp kutusuna atılır. Eskiler çöp nedir bilmezlermiş, sahip oldukları her yer bir işe yararmış ancak tüketim çağının getirdiği şeylerinden biri de tüketmeyi bilmemizdir. Çoğu insan yumurta kabuğunun tek işlevinin yumurtayı korumak olduğunu sanır ancak bu azımsanmış halidir.

Yumurta Kabuğunu Bahçenizde Kullanın

  • Yumurta kabuğu kalsiyum açısından çok zengindir. Bu zenginlik doğru çöpe atılır. Ancak ezerek bitkileriniz toprağına atarak onlara kalsiyum desteği sağlayabilirsiniz. Bu yaptığınız şeyin gübrelemeden bir farkı yoktur aslında.
  • Özenle yetiştirdiği bitkilerin bahçedeki haşereler tarafından yenilmesi hiç kimsenin hoşuna gitmesi belirli bir düzeyden sonra. Yine yumurta kabuklarını parçalayarak bahçenize atarsanız haşerelerden kimyasal bir ilaç kullanmadan kurtulursunuz. En çok da solucanlardan kurtulmanı sağlar.

 

Herkesin Şikayet Ettiği Cilt Lekelerinden Yumurta Kabuğuyla Kurtulun

Yumurta kabuğunuzu rondodan geçirip toz haline getirin. İsterseniz havanda da ezebilirsiniz, önemli olan toz haline getirmenizdir. Daha sonra bu yumurta kabuğunun tozundan bir tatlı kaşığı alın. Susuz, bir tatlı kaşığı yoğurtla ve iki tatlı kaşığı yumurta beyazını karıştırın. Üç damla limon suyu ekleyin ve biraz daha karıştırın.

Yumurta kabuğunun cilde çok güzel geldiği hatta cildin renk tonunu açtığı söylenir. Bu karışımı cildinize sürün. Çok inatçı olan güneş lekelerinizden kurtulmanızda yardımcı olacaktır. Elinize ve sırtınıza da uygulayabilirsiniz. Haftada bir- iki kez yapabilirsiniz. Ancak hassas ciltler için haftada bir kez önerilir. Kuruyana kadar beklenir.

 

Yumurta Kabuklarının Kemik Erimesi Tedavisindeki Rolü

İçerdiği bol kalsiyumdan bahsedilen yumurta kabuğu, şüphesiz kemikler için faydalıdır. Son zamanlarda tıp camiasında yenilikler arayanların, doğal şeylere yönelenlerin bir çıkış kapısı olmuştur. Vücudunuzdaki kalsiyum dengesi üzerinde rol oynayabileceğiyle ilgili araştırmalar yapılmıştır. Çeşitli kürleri yapılarak kan hastalıklarından sizi koruyabileceği ispatlanmıştır. Bu kür çok şifalı olan zencefil, yumurta kabuğu, sarımsak, limon ve kapariyle yapılmaktadır. Gördüğünüz gibi kullanılan malzemeler tek başına bile şifa kaynağıdır. Kür yapıldığında dikkatli kullanılmadığı taktirde her şeyin fazlasının zarara sebep olduğu gibi zararlı olacaktır. Dikkatli ve ölçülü kullanılmalıdır.

 

Tatsız Kahvelere Tat Getiren Yumurta Kabukları

Ofis kavramının yanından eksilmesi düşünülemeyen kahve makinelerinde yapılan kahvelerin acılığı birçok insanın canını sıkar. Bu durumdan hoşlanmayanlar kahvelerini sütle karıştırırlar. Ancak bazıları içine süt katmadan kahve içmek ister. İşte bu kahve makinelerinde yapılan kahvelerin acılığının yok edilmesi için yumurta kabukları kullanılabilir. Kahve koyduğunuz bölüme, bir yumurtanın kabuğunu parçalayarak koyun. Filtrelenmiş olacağı için fark edilmeyecek olan yumurta kabuğu, kahvenizin sadece acısını alır, tadında bir değişiklik yapmaz.

 

Kıyafetleriniz Yeterinde Beyaz Olmuyorsa Yumurta Kabuğu Kullanın

Cilt lekeleri için ciltte kullanılan yumurta kabuğunu nasıl cildi beyazlatıyorsa kıyafetlerinizi de beyazlatabilir. Ağzı açılmayacak ancak içine su girip su çıkabilecek bir torba alıp içine yumurta kabuklarınız ile birlikte limon dilimleri koyun ve torbanın ağzını kapatın. Limon, asit özelliği gösterdiğinden renk açıcı etkiyi arttıracaktır. Hazırladığınız torbayı makinenize beyazlarla birlikte atın ve bembeyaz kıyafetlerinize merhaba deyin.

 

Yumurta Kabuklarının Süslenmesi

Bir arkadaşınıza hediye hazırlamak için veya böyle süslerden hoşlanıyorsanız evinizin bir köşesine koymak için boyayabileceğiniz yumurta kabuklarıyla bazı insanlar harikalar yaratmaktadır. Bazıları içindekini çıkardıktan sonra içine notlar tıkıştırır, bazıları ise bir ressam edasıyla dışını boyayarak güzel bir görüntü elde eder. Anlamlı ve el emeği istediği için hediye fikri değerlidir. Siz de değerli biri için anlamlı bir şeyler düşünüyorsanız bu kabukları değerlendirebilirsiniz.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 52193

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Yumurtanın Beyazı Nerelerde Kullanılabilir?

Yumurtanın Beyazı Nerelerde Kullanılabilir?

Yumurtanın Beyazı Nerelerde Kullanılabilir? Pasta tarifler, çorba terbiyesi, poğaça süslemesi gibi tariflerde genel olarak yumurta sarısını kullanıp, beyazını kullanmamak gerektiği söylenmektedir. Bu durumda yumurtanın beyazı ya bir kapta biriktirilmekte, çoğunlukla da çöpe atılmaktadır. Oysa yumurtanın beyazı da sarısı kadar faydalı bir besind...

Yumurtanın Kabuğunu Kolayca Soymak İçin Mutlaka Yapın!

Yumurtanın Kabuğunu Kolayca Soymak İçin Mutlaka Yapın!

Yumurtanın kabuğunu kolayca soymak için kaynattığınız suya bir miktar sirke veya karbonat ekleyin. Ya da pişirmeden önce küçük bir delik açın

Yumurta Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Yumurta Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Yumurtayla ilgili şunları hep duymuşsunuzdur. ‘Sarısı mı faydalı beyazı mı faydalı?’ veya ‘Sarısıyla şu yapılır, beyazıyla bu yapılır; sarısı şuna katılır böyle şifa olur, beyazı şuna katılır şöyle şifa olur’ Hiçbir zaman yumurta kabuklarından bahsedilmez. Yumurtalar çat kırılır hop çöp kutusuna atılır. Eskiler çöp nedir ...

Yumurtanın Taze Mi Bayat Mı Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Yumurtanın Taze Mi Bayat Mı Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Çoğu kişi yumurta aldığı zaman eve gelince yumurtanın kartonunu atar ve buzdolabına yerleştirir. Peki bu yaptığımız doğru mu? Yumurta kartonu sadece yumurtanın kırılmaması için mi var? Yoksa bilmediğimiz başka bir işlevi mi var? Karton yumurtaları korur. Ancak kartonun bir başka işlevi var. Buzdolabında bulunan yiyeceklerin kokularının yumur...

Yumurta Kabuğunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Yumurta Kabuğunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Yumurta Kabuğunun Kullanım Alanları Yumurta kabuğu ile cildinizin taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kurumuş yumurta kabuklarını eziniz ve yumurta akıyla karıştırarak yüzünüze sürünüz. Yüzünüzde kuruyan maskeyi iyice yıkadıktan sonra iyi hissedeceksiniz. Bahçenizi gübrelemede de yumurta kabukları son derece faydalı olacaktır. Mi...

Yumurtanın Sarısını Kolayca Ayırmak İçin Mutlaka Yapın!

Yumurtanın Sarısını Kolayca Ayırmak İçin Mutlaka Yapın!

Yumurtanın sarısını ayırmak için yumurtanın sarısını beyazından ayırmak zor olabilir. Kolay yolu ise; yumurtayı orta boy bir huninin içine kırmanızdır. Yumurtanın beyazı huninin azından akıp altına tutacağınız kabın içine düşer.

Kayısı Kıvamı Yumurta Nasıl Pişirilir?

Kayısı Kıvamı Yumurta Nasıl Pişirilir?

Yumurtayı kayısı kıvamında haşlayıp, sarısına ekmek banmak birçok kişinin kahvaltıdaki en büyük tutkusudur. Normalde kabuğuyla birlikte haşlanan yumurtayı soymadan sarısına ekmek banmak, bu kıvamı yakalamak ya da tam pişmemiş olan yumurtanın kabuklarını soymak oldukça zahmetlidir. Biz de bizim gibi yumurta severler için oldukça ilginç ve bir o k...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hayattaki en büyük zafer hiçbir zaman düşmemekte değil, her düştüğünde ayağa kalkmakta yatar.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya