• notifications1
 • menü

Bugün : 7 Aralık 2022 Çarşamba

Dondurucular, bir suç mahalli gibidir. Altı ay önce yenen yemeğin izleri halen dondurucuda bulunur. Aslında doğru tanımlamadır. Çünkü daha sonra yeriz dediğimiz herşeyi derin dondurucuya koyarız, çoğu zaman da unutup gideriz. Bu unutkanlık sebebiyle tüketim tarihi geçmiş yiyecekleri de ayıklama imkanı olacaktır. Bunun için derin dondurucuların da temizlenmesi gerekir. Size tarif edeceğimiz temizleme yaklaşık yarım saatinizi alacaktır.

 

İhtiyacınız olacak malzemeler:

 • Lastik eldiven (isteğe bağlı)
 • Hafif, kokusuz sabun
 • Sıcak su
 • Sirke
 • Sünger
 • Yıkama bez
 • Kağıt havlular ya da bulaşık havlu
 • Kabartma tozu (isteğe bağlı)
 • Diş fırçası (isteğe bağlı)

 

Yapılışı:

 1. Dondurucu kapatın: Dondurucunuzu kapatmak için fişten çekin
 2. Buzluğu Boşaltın: Derin dondurucu içinde bulunan buzlukları çıkarın ve içindeki buzları dökün. Yıkamak için lavabonun içine koyun.
 3. Yiyecekleri çıkarın: Derin dondurucu içinde bulunan tüm yiyecekleri dışarıya çıkarın. Bu yiyecleri buzdolabının içinde muhafaza edebilirsiniz.
 4. Tüm çıkarılabilir ve yıkanabilir parçaları çıkarın: Derin dondurucu içindeki tüm çıkabilir ve yıkanabilir rafları ve üniteleri çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Aksi halde ünitelerde çatlamalar olabilir. Ardından yıkama işlemine başlayın. Yıkamayı ılık su ve sabunla yapın. Yıkanan ünitelerde deterjan kokusu kalmaması için mümkün olduğu kadar kokusuz sabunla yıkayın. İyice durulayın ve kuruması için bekletin.
 5. Temizleme solüsyonu: 2 çorba kaşığı kabartma tozu ile eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırarak bur solüsyon hazırlayın. Bu karışımı bir sprey şişesinin içine koyun ve derin dondurucuya sıkın.
 6. İçini silin: Sünger veya bulaşık bezi ile dondurucuyu silin. Gerektiğinde temizleme solüsyonunu yeniden uygulayın. İnatçı ve çıkmayan lekeler için kağıt havlu da kullanabilirsiniz. Derin dondurucuya yapışan parçaların üzerine solüsyonu sıkın ve 10 dakika bekleyin. Ardından yeniden silin, kalıntının hemen çıktığını göreceksiniz. Gerekirse, temizlik sırasında eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.
 7. Kapılar ve kapı contasını aşağıya doğru silin: Dondurucunun kapı ve çevresindeki contaları silmeyi unutmayın. Bu bölgelerde de diş fırçasından yardım alabilirsiniz.
 8. İçini kurutun: Silme işlemini tamamladıktan sonra kağıt bir havlu ile dondurucunun içine iyice kurulayın.
 9. Raflar ve çekmeceleri yerleştirin: Dondurucunun içini tamamen kuruduktan sonra raflar ve çekmeceleri yerleştirin.
 10. Yeniden çalıştırın: Tüm raf ve üniteleri yerleştirdikten sonra yiyeceklerinizi de koyun. Yerleştirme sırasında öncelikli olarak tüketilecek yiyecekleri görünür bölümlere koymayı unutmayın. Artık derin dondurucunuzu yeniden çalıştırabilirsiniz.
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Merve Dündar

20.05.2016 20:51:30

Vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkürler. Eve gittiğim zaman deneyeceğim.

Güvenlik Kodu : 50442

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Derin Dondurucuda Saklanabilen Sebzeler Nelerdir?

Derin Dondurucuda Saklanabilen Sebzeler Nelerdir?

Derin Dondurucuda Saklanabilen Sebzeler Özellikle çalışan bayanlar hafta içi yemek yapmaya yeterince zaman ayıramamaktadır. İşte bu durumda da önceden hazırlanıp dondurucuda saklanabilen yiyecekler çok kıymetli olmaktadır. İşten gelince hemen kısa sürede yemek yapabilme lüksüne sahip olabilmek için özellikle mevsiminde sebzeleri hazırlamak gere...

Derinlemesine Bahar Temizliği İçin Mutlaka Yapın!

Derinlemesine Bahar Temizliği İçin Mutlaka Yapın!

Derinlemesine Bahar Temizliği Uzun süren bir kışı nihayet geride bırakıyoruz. Meyve ağaçları çoktan çiçek açmaya ve etraf yeşillenmeye başladı. Bahar aylarında, tıpkı doğa gibi bizim de kışın getirdiği ağırlıkları üzerimizden atıp yenilenmemiz doğa ile uyumumuzun bir parçası. Bahara hazırlanmanın en iyi yollarından biri de şüphesiz evlerimizde ...

Derin Dondurucuya Hangi Sebzeler Saklanır?

Derin Dondurucuya Hangi Sebzeler Saklanır?

Mevsimine göre yetişen bazı sebze ve meyveler mevsimi dışında da lazım olabiliyor. Kadınların haneyi düşünerek yazın fazla fazla aldığı, derin dondurucuya attığı sebzeler kışın içimizi ısıtabiliyor. Genellikle bezelyelerin, barbunyaların ayıklanarak atıldığı derin dondurucuların ne kadar büyükse o kadar çok işe yarıyor. Bazı yiyeceklerin pişiri...

Derin Dondurucuyu Temizlemenin İncelikleri Nelerdir?

Derin Dondurucuyu Temizlemenin İncelikleri Nelerdir?

Dondurucular, bir suç mahalli gibidir. Altı ay önce yenen yemeğin izleri halen dondurucuda bulunur. Aslında doğru tanımlamadır. Çünkü daha sonra yeriz dediğimiz herşeyi derin dondurucuya koyarız, çoğu zaman da unutup gideriz. Bu unutkanlık sebebiyle tüketim tarihi geçmiş yiyecekleri de ayıklama imkanı olacaktır. Bunun için derin dondurucuların d...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun, gözyaşlarımızın rengi aynıdır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya