• notifications1
  • menü

Bugün : 18 Nisan 2024 Perşembe

Açelya Çiçeği Yetiştiriciliği

Muhteşem çiçekleriyle kış aylarının gözbebeği olan açelyaların anavatanı Karadeniz bölgesidir. Çok önceleri  Romalılar tarafından Avrupa'ya götürülmüş, yüzyıllardır hibrid yoluyla pek çok çeşidi elde edilmiştir. Karadeniz ormanlarında halen yaşayan türü pembe ve sarı renklidir. Belki de çok zehirli bir bitki olmasından dolayı Ağu adıyla bilinir.

Açelya Çiçeği Yetiştiriciliği

Açelyalar bakımı zor çiçekler olarak ün salmıştır. Bununla beraber uygun şartlar sağlanırsa, açelyalar uzun yıllar göz alıcı çiçekleriyle evinizin süsü olmaya devam edecektir. Satın alırken bitkinin gürbüz ve sağlıklı olmasına dikkat edin. Bol tomurcuklu fakat açmış çiçeği çok az olsun.  Çiçeklenme dönemi bittikten sonra mutlaka aydınlık ve serin bir yere alın.

 

Yazın açık havada gölgeye yerleştirin. Bahçeniz varsa saksıları gölgeli bir yerde toprağa gömmek çok iyidir. Son bahara kadar devamlı sulayın ve besleyin. Hastalıklara karşı zaman zaman bakırlı bir ilaç püskürtün. Sonbaharda içeride serin ve aydınlık bir yere alın. Çiçek açmaya başlayıncaya kadar burada tutun.

 

ÖZELLİKLERİ

ISI : En iyi serin ortamda yetişir. Kışın 15 derece idealdir.

IŞIK : Kış aylarında aydınlık fakat direkt günışığından uzak, yazın gölgede bulundurun.

SULAMA : Çok önemlidir. Toprağı sürekli ıslak olmalıdır. Nemli olması yetmez. Susuzluk ve aşırı ısı çiçek ve yapraklarını tamamen dökmesine neden olur.

NEM : Çiçek zamanında yapraklarını her gün nemlendirin.

SAKSI DEĞİŞTİRME ZAMANI : İki yılda bir çiçekleri biter bitmez yapın.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(22710 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Açelya Çiçeği Yetiştiriciliği Püf Noktaları Nelerdir?

Açelya Çiçeği Yetiştiriciliği Püf Noktaları Nelerdir?

Açelya Çiçeği Yetiştiriciliği Muhteşem çiçekleriyle kış aylarının gözbebeği olan açelyaların anavatanı Karadeniz bölgesidir. Çok önceleri Romalılar tarafından Avrupa ya götürülmüş, yüzyıllardır hibrid yoluyla pek çok çeşidi elde edilmiştir. Karadeniz ormanlarında halen yaşayan türü pembe ve sarı renklidir. Belki de çok zehirli bir bitki olması...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi