• notifications1
  • menü

Bugün : 25 Şubat 2024 Pazar

Çilek Tohumu Çimlendirme

Günümüzde çilekler daha çok yaz, ilkbahar ve sonbahar dönemleri içerisinde ekilmektedir. Kaliteli bir çilek yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız tercih edeceğiniz tohumun da önemli bir faktörü bulunmaktadır. Bu sayede kaliteli bir tohum ile çileklerden daha fazla verim alabilmeniz de mümkün bir hale dönüşecektir.

Çilek Tohumu Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Çilek Tohumu

Çilek tohumları nasıl çimlenir bilmeyenler için daha çok tohumlar ocaklara atılmadan önce 1 gün gibi bir süre içerisinde mutlaka nemli bir bez ve ya su içerisinde bekletilmesi gerekmektedir. Bir kap vasıtası ile tohumun sorunsuz bir şekilde çimlenmesini de sağlayabilirsiniz. Daha çok tohumların çimlenmesi 20-25 gün kadar bir zaman dilimini kapsayabilmektedir. Tohumdan çok fide şekline dönüştüğünde ise ister kuru ve çileğe elverişli topraklar da isterseniz de çilek fidesini saksı da tutup yetiştirebilirsiniz. Ayrıca bir kap içerisinde bekletilmiş olan çilek çimlerini arada bir fıs fıs ile ıslatarak tekrardan üzerini kapatmanız yeterli olacaktır. Fakat daha çok açık arazi içerisinde bir çimlendirme yapmayı düşünen kişiler ise çimlenecek olan toprağı önceden işlemesi gerekmektedir. Toprağın her bir kısmını işledikten sonra tohumları yerleştirerek torakla beraber tüm tohumlarının üzerini de kapatmanız gerekmektedir. Tahmini olarak toprakta yer alan tohumlar 20-25 gün gibi bir süre zarfı içerisinde de çimlenmeye başlayacaktır. Fakat tohumun çimlenmesi esnasında aralıklı olarak tohumları nemlendirme işleminden geçirmeniz de gerekecektir.

 

Çilek Tohumu Çimlendirme Nasıl Yapılır?

 

Çilek Tohumu Çimlenmesi

Günlük yaşantımız içerisinde yer alan çileklerin, Çilek tohumu çimlenmesi genel de bir ay kadar gibi bir zaman dilimi kapsadığı da görülmektedir. İstediğiniz tüm çilek fideleri için aralıklar ile nemlendirme yaparak çilek tohumlarının da kısa zaman içerisinde çimlenmesini de sağlamış olacaksınız. Çilek fidesi ekimi sırasında ise toprağın daha çok mineralli olan kısımlarının baz alınması ve toprak seçimi de çilekten alacağınız verimi kat kat arttıran önemli bir faktörler arasında yer almaktadır. Aynı zaman da -Çilek nasıl çimlenir işlemlerini kusursuz bir şekilde öğrenip yaptıktan sonra çilek fidesi ekimi işleminde ise daha çok torağa gübre katılması çilekten daha fazla verim almanıza da aynı zaman zarfı içerisinde yardımcı olacaktır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

,,,,,,

14.06.2022 20:42:12

Çilek çekirdeklerini nasıl ayıklayacağız veya direkt bir çileği eksek olurmu?

Kelebek

9.05.2021 14:50:41

Çilek pamukta yetiştirilebilirmi

(23354 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Çilek Tohumu Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Çilek Tohumu Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Çilek Tohumu Çimlendirme Günümüzde çilekler daha çok yaz, ilkbahar ve sonbahar dönemleri içerisinde ekilmektedir. Kaliteli bir çilek yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız tercih edeceğiniz tohumun da önemli bir faktörü bulunmaktadır. Bu sayede kaliteli bir tohum ile çileklerden daha fazla verim alabilmeniz de mümkün bir hale dönüşecektir. Çile...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi