• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Mayıs 2024 Pazar

Şeftali Gübreleme Programı

Şeftali iyi havalanan, sıcak allüviyal topraklar şeftali için uygundur. Soğuk, kireçli, fazla killi ve ağır topraklarda zamk hastalığına yakalanırlar, odunları iyi pişkinleşmediği için de kış soğuklarından zarar görürler. Toprak yüzüne yakın ana kaya veya geçirimsiz bir tabakanın oluşu fazla kireç ve yüksek alkalilikte olduğu gibi sarılığa neden olur. Çabuk ısınan hafif topraklarda yetişen şeftali ağaçları normal topraklarınkine göre daha az gelişir ve meyveleri küçük olur. Çakıllı ve kumlu topraklar süzek olduklarından ağaçların su ihtiyacı artar. Besin maddelerince de fakir olan bu topraklar sık sık gübrelenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu tip topraklar ağaçların su ve gübre ihtiyaçları karşılandığında şeftali yetiştiriciliğinde kullanılabilirler.

 

Normal bir gelişme için toprak pH’sı 6.5-7.5 arasında olmalıdır. Yüksek pH’lı topraklarda kireç miktarı az da olsa kloroza yakalanma riski artmaktadır. Bahçelerin kireçli veya bazik sularla sulanması da kloroz tehlikesini artırmaktadır.

 

Şeftali Gübreleme Programı

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(62477 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Şeftali Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Şeftali Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Şeftali Gübreleme Programı Şeftali iyi havalanan, sıcak allüviyal topraklar şeftali için uygundur. Soğuk, kireçli, fazla killi ve ağır topraklarda zamk hastalığına yakalanırlar, odunları iyi pişkinleşmediği için de kış soğuklarından zarar görürler. Toprak yüzüne yakın ana kaya veya geçirimsiz bir tabakanın oluşu fazla kireç ve yüksek alkalilikt...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi