• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Mayıs 2024 Pazar

Turp Gübreleme Programı

Turp toprak istekleri bakımından seçici bir bitkidir. Turpun düzgün olması, tad ve aromanın iyi bir şekilde gelişebilmesi için hafif bünyeli tınlı topraklarda yetiştirilmelidir. Toprak bünyesi killiye doğru gittikçe şekil bozuklukları, çatlamalar ve acılaşma ortaya çıkar. Bu nedenle ağır topraklara turp ekilmemelidir.

 

Kumlu topraklarda organik gübre ve ticari gübre uygulamaları iyi sonuç vermektedir. Besin maddelerince fakir, zayıf topraklar turpun koflaşmasına yol açar. Fındık turpları ile erkenci turplar hafif tınlı ve kumlu topraklarda, bayır ve kestane turpları ise tınlı-killi topraklarda daha iyi gelişir. Turplar için ideal toprak pH’sı 6-7.4 arasıdır. Toprak yeterince nemli olmalıdır. Suyun düzensiz verilmesi, kurak ve fazla ıslaklığın arka arkaya gelmesi turpta çatlamalara sebep olur. Su ihtiyacı diğer lahana grubu sebzelerininkine göre daha yüksektir.

 

Turp Gübreleme Programı

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(54505 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Turp Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Turp Yetiştiriciliğinde Gübreleme Programı Nasıl Olmalıdır?

Turp Gübreleme Programı Turp toprak istekleri bakımından seçici bir bitkidir. Turpun düzgün olması, tad ve aromanın iyi bir şekilde gelişebilmesi için hafif bünyeli tınlı topraklarda yetiştirilmelidir. Toprak bünyesi killiye doğru gittikçe şekil bozuklukları, çatlamalar ve acılaşma ortaya çıkar. Bu nedenle ağır topraklara turp ekilmemelidir. ...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi