• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Haziran 2023 Perşembe

Coprinus Çürüklüğü

Coprinus psychromorbidus


Hastalık etmeninin genel özellikleri:

Coprinus psychromorbidus Redhead & Traquair fungal bir hastalik etmeni olup, fungus pamukumsu kar küfü ya da sklerotsuz ve sklerotlu düsük sicakliga dayanikli fungus olarak bilinmektedir. Hastaligin ortaya çiktigi yerlerde büyük yiginlar seklinde yogun ve beyaz bir misel gelismesi görülür ve gövde kaidesinin üzerinde 1-3 mm büyüklügünde küçük, siyah ve biçimsiz bir sekilde sklerotlar ortaya çikmaktadir. Hastaligin ortaya çikmasinda etkili olan ön faktörler; bitkileri derin kar kaplamasi, baharda kar yiginlarinin yavas erimesi, dengesiz ve geç nitrojen gübrelemesi ve daha önceki zararlanmalardir (böcek, hastalik ya da diger faktörler). Bu faktörler özellikle cim gibi bitkilerin hastalanmasinda etkili olmaktadir. Hastalik armutlar agaçlarin meyvelerinde de ortaya çikar ve Coprinus çürüklügü olarak bilinmektedir. Meyve infeksiyonlari hasattan önceki aylarda ortaya çikmaktadir. Infekteli meyvelerin üzerinde beyaz bir misel gelismesi göze çarpar ve kursuni küf hastaliginda oldugu gibi bir kümelesme çürüklügünü meydana getirir. 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Hastalik armutlar agaçlarin meyvelerinde de ortaya çikar ve Coprinus çürüklügü olarak bilinmektedir. Meyve infeksiyonlari hasattan önceki aylarda ortaya çikmaktadir. Infekteli meyvelerin üzerinde beyaz bir misel gelismesi göze çarpar ve kursuni küf hastaliginda oldugu gibi bir kümelesme çürüklügünü meydana getirir. 

    
Mücadelesi 

Kültürel mücadele

  • 1. Hastalik cimlerde görülüyor ise çim alanlarinda kar yiginlarinin olusmasi engellenmeli ve ve bu yiginlarin çabuk erimesini saglayacak tedbirler ele alinmalidir.
  • 2. Düzensiz ve dengesiz nitrojen uygulamalarinda kaçinilmali. 
  • 3. Özellikle çimlerde dayanikli kültüvarlar tercih edilmelidir. 


Kimyasal mücadele

Hastaliga karsi genel olarak meyve agaçlarinda bir ilaçlama tavsiye edilmemekte, fakat çimlerde Oxycarboxin, Thiram, Carbathiin ve Quintozene gibi fungisitler tavsiye edilmektedir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 59195

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Coprinus Çürüklüğü Hastalığı (Coprinus psychromorbidus)

Coprinus Çürüklüğü Hastalığı (Coprinus psychromorbidus)

Coprinus Çürüklüğü Coprinus psychromorbidus Hastalık etmeninin genel özellikleri: Coprinus psychromorbidus Redhead & Traquair fungal bir hastalik etmeni olup, fungus pamukumsu kar küfü ya da sklerotsuz ve sklerotlu düsük sicakliga dayanikli fungus olarak bilinmektedir. Hastaligin ortaya çiktigi yerlerde büyük yiginlar seklinde yogun ve b...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kahve, Dünya genelinde, ticareti en değerli 2. üründür. (1.Petrol'dür)

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya