• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2024 Salı

Geç Yaprak Lekesi

Cercospora minima 


Hastalık etmeninin genel özellikleri:

Cercospora minima Tracy & Earle yaygin olan fungal hastaliklardan biridir. Fungus kis ya da olumsuz kosullarini bulasik tohumlarda veya yetistirme ortaminda kalan kalin bitki gövdelerinde geçirmektedir. Organizma yabanciotlar üzerinde de olumsuz kosullari geçirmekte, fakat bunlar bilinmiyor. Bitkiler üzerinde olusan sporlar rüzgar ve isleme aletleri ile tasinabilir. Hastaligin gelisimi uzun peryotlar sicak, nemli geçen havalarda daha iyi olmaktadir. 

 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları):

Hastalik belirtileri ilk olarak, küçük yuvarlak mor lekeler olarak yapraklarin alt yüzeylerinde görülmeye baslar. Yapraklar olgunlasirken, lekenin merkezi bronz ya da gri bir renk alir ve bu lekelerin etrafi mor olarak kalmaktadir. Yapraklarda lekelerin diger yüzeyi ise bronz ya da mavimsi bir renk olarak görülmektedir. 

 

 

Mücadelesi

Kültürel mücadele

1. Üç-4 yillik ürün rotasyonu.
2. Bulasik olmayan ya da hastaliktan ari tohumlarin ve fidelerin kullanilmasi.

 

Kimyasal mücadele

Zirai kimyasal ilaç olarak Maneb 80 ve diger korucu fungisitler tavsiye edilmektedir.

 

Cercospora minima ( Geç Yaprak Lekesi )  Fungus ' in sistematigi

Sinonimleri :
Bölümü : Eumycota
Altbölümü : Ascomycota; Pezizomycotina
Sınıfı : Dothideomycetes
Takımı : Chaetothyriomycetes
Familyası : Mycosphaerellaceae
Cinsi : mitosporic Mycosphaerellaceae
x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(71349 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Geç Yaprak Lekesi Hastalığı (Cercospora minima)

Geç Yaprak Lekesi Hastalığı (Cercospora minima)

Geç Yaprak Lekesi Cercospora minima Hastalık etmeninin genel özellikleri: Cercospora minima Tracy & Earle yaygin olan fungal hastaliklardan biridir. Fungus kis ya da olumsuz kosullarini bulasik tohumlarda veya yetistirme ortaminda kalan kalin bitki gövdelerinde geçirmektedir. Organizma yabanciotlar üzerinde de olumsuz kosullari geçirmek...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi