• notifications1
  • menü

Bugün : 21 Nisan 2024 Pazar

Elementel Azot Nedir?

Elementel Azot Nedir?

Elementel Azot

Elementel halde azot sadece iki atomlu molekül halindedir, iki atom üç bağ ile bağlanmıştır. Elektronik yapısının anlaşılması güçtür. Moleküller azot termodinamik yönden çok stabildir. 500 °C nin altında çok yavaş redüksiyona girer ve bu yüzden kimyasal yönden inert kabul edilir. Değişik sıcaklıklarda ve 1 atm basınçta kuru havada moleküler azotun çözünürlüğü aşağıdadır :
 

20 °C de suda takriben 15 mg / lt molekül azot çözünür. Suda bulunan bu azot inert olduğu için biyolojik olarak kullanılmaz.
 
Moleküler azotu ancak Azotobacter ve clostridium gibi çeşitli fotosentezci bakteriler ve mavi-yeşil yosunlar indirgeyerek hücre için elverişli hale getirirler. Doğal sularda azotu, yosunlar güneş enerjisinden faydalanarak tespit ederler. Bu olay çok yaştır. Göllerde günde, bu yolla organik azota toplam azotun % 1 i çevrilir. Bu şekilde azot tespit edici yosunlar normal şartlar da 70 günde azot ihtiyacının 2 katını durgun sudan elde edebilir. Akar suda ise, aynı işlem için yosunla su en az bu müddet kadar temasta kalmalıdır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(65248 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Elementel Azot Nedir?

Elementel Azot Nedir?

Elementel Azot Elementel halde azot sadece iki atomlu molekül halindedir, iki atom üç bağ ile bağlanmıştır. Elektronik yapısının anlaşılması güçtür. Moleküller azot termodinamik yönden çok stabildir. 500 °C nin altında çok yavaş redüksiyona girer ve bu yüzden kimyasal yönden inert kabul edilir. Değişik sıcaklıklarda ve 1 atm basınçta kuru h...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi