• notifications1
 • menü

Bugün : 23 Temmuz 2024 Salı

Çayda Ham Selüloz Tayini

 

Yöntemin Prensibi
 
Kimyasal olarak selüloz tepkime göstermeyen bir madde olup, suda, organik ve inorganik çözülerde çözünmez. Ham selüloz, yüksek moleküler yapıdaki karbonhidratların asit ve alkali ortamda çözünmeyen bölümünü oluşturur. 


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

 • Dibi duvarlak balon (500 mL)
 • Beher (500 mL)
 • Isıtıcı
 • Buchner hunisi 
 • Gooch Krozesi
 • Filtre kağıdı
 • Cam boncuk
 • Mezür (250 mL)
 • Turnusol kağıdı 
 • Terazi
 • Etüv
 • Desikatör ve diski


Kullanılan Kimyasallar

 1. 0,255 N sülfürik asit çözeltisi 
 2. 0,313 N NaOH çözeltisi (12,89 g NaOH (Merck 1.06498 bir miktar saf suda çözülerek 1 L’lik balonjojeye aktarılır ve hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır)
 3. 0,363 M Hidroklorik asit çözeltisi 
 4. %96’lık etanol
 5. Dietil eter 

 

Deneyin Yapılışı
 
Behere kurutulmuş, öğütülmüş çay numunesinden 2,5 g tartılr. Üzerine kaynar halde sülfürik asit çözeltisinden dikkatlice 200 mL eklenir. Beherin ağzı dibi yuvarlak içi su dolu balon ile kapatılır. Hot plate üzerine koyularak 1 dakika içerisinde kaynaması sağlanır. Çözeltinin içerisine de bir kaç kaynama taşı atılır. Beher ara sıra karıştırılarak 30 dakika kaynatılır. Daha sonra beherin üzerine yavaş yavaş 50 ml soğuk saf su eklenir. Buchner hunisinden içerisine deliklerin üzerine süzgeç kağıdı yerleştirilerek çözelti buradan süzülür. Beher ve huni sıcak saf su ile yıkanır. Huniden akan süzüntü damlası mavi turnusol kağıdının rengini değiştirmeyene kadar sıcak su ile yıkamaya devam edilir.
 
Buchner hunisindeki kalıntı daha önce kullanılan behere alınır. Kaynar haldeki 0,313 N NaOH çözeltisinden 200 mL eklenir. Üzerine içi su dolu balon, beherin üzerine oturtularak hot plate üzerinde koyulur ve 1 dakika içerisinde kaynaması sağlanır. Beher arada çalkalanarak 30 dakika kaynatılır ve soğutulur.


 
Daha sonra beherin üzerine yavaş yavaş 50 ml soğuk saf su eklenir. Çözelti daha önce sabit tartıma getirilmiş (M1) Gooch krozesinden süzülür. Beher ve kroze saf sıcak su ile yıkanır. Yıkama işlemine hidroklorik asit ile devam edilir. Krozeden akan süzüntü damlaları mavi  turnusol kağıdının rengini değiştirmeyene kadar sıcak saf su ile tekrar yıkanır ve son olarak etanol ve dietil eter ile yıkanır.


 
Gooch krozesi sıcaklığı 103 ºC’ a ayarlı etüve koyularak sabit tartıma gelmesi için 4-5 saat beklenir. Desikatöre alınarak soğuması beklenir ve tartılır (M2). 


 
Hesaplamalar
 
% Ham Selüloz = [ (M2-M1) / m] x 100
 
Eğer sonuç kurumaddede isteniyorsa yukaridaki sonuç 100/Km değeri ile çarpılır.
 
Km = Numunenin yüz gramındaki kuru madde miktarı

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(98583 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Çayda Ham Selüloz Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Çayda Ham Selüloz Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Çayda Ham Selüloz Tayini Yöntemin Prensibi Kimyasal olarak selüloz tepkime göstermeyen bir madde olup, suda, organik ve inorganik çözülerde çözünmez. Ham selüloz, yüksek moleküler yapıdaki karbonhidratların asit ve alkali ortamda çözünmeyen bölümünü oluşturur. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Dibi duvarlak balon (500 mL) Beher (5...

Çayda Kül Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Çayda Kül Tayini Analizi Nasıl Yapılır?

Çayda Kül Tayini Yöntemin Prensibi Kül, gıdalarda mineral ve tuz içeriğinin bir göstergesidir. Belli bir miktar numunenin yakılıp küllendirilerek kül miktarının saptanması ilkesine dayanır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Porselen kroze Terazi Etüv Kül Fırını Desikatör ve diski Deneyin Yapılışı Öğütülmüş ve 70 °C&rsquo...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi