• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Temmuz 2024 Cuma

KÖRFARE

(Spalax leucodon)

 

Vücut silindirik, kuyruk yok, gözler fonksiyonunu kaybetmiş, kulak kepçesi bulunmaz, kulak tüyler arasında bir kabartı durumunda , burun gelişmiş ve sertleşmiştir. Sırt tüyleri yumuşak, uçları kızılımsı gri, dip kısımları açık gri renkte, karın kıllarını vücudun iki yanındaki kıllardan ayıran belirli bir yan çizgi yoktur. Ön bacaklar kuvvetli ve kazıcı formda, vücut 172-235 mm boyundadır. Toprak içerisinde açtıkları galerilerde yaşarlar.

 

Bir kör fare 1-15 dekarlık bir alanda faaliyet gösterebilir. Galeriler açarken çıkan toprağı dışarı çıkarır ve kümeler halinde biriklitirler. Deliklerin ağızlarını hiçbir zaman açık bırakmazlar. Toprak üzerine geceleri nadiren çıktıkları görünür. Soliter bir yaşam sürdürürler. Çiftleşme dönemi kasım sonu şubat arasıdır. Gebelik dönemleri 34 gün sürkmektedir. 2-4 yavru verirler, yavrular 4-6 haftalık olunca analarından ayrılırlar ve kendi galerilerini açmaya başlarlar ve 11. haftadan itibaren kendi yuvalarında yaşamlarını sürdürürler. Kış uykusuna girmezler, kış aylarında sadece 4 metre kadar derine inebilirler, gıdalarını bitkilerin toprak altı organları oluşturur.

 

Kör farelerin en önemli zararı; özellikle yumrulu bitkileri yuvalarına taşıyıp biriktirmesidir. Ayrıca galeri açarken bitkilerin köklerini keserler, bundan özellikle yonca , korunga ve üçgül zarar görür.

Tilki, kör farenin en önemli avcısıdır, ayırcı köpek, pubu kuşu, uzun kulaklı baykuş ve peçeli baykuş da avlayan hayvanlardandır.

En etkili mücadele mekanik yöntemle olur. Bu özel kapanlarla olmaktadır. Bu amaçla Beypazarı tipi kapanlar kullanılmaktadır.

Bir diğer mücadele yöntemi de sulama olanağı bulunan yörelerde galerilere su bağlanarak, içeride sudan rahatsız olan kör farenin dışarı çıkması ve o anda öldürülmesi şeklinde olmaktadır.

            

MÜCADELESİ:

Kültürel Önlemler: Toprakaltı sistemleri su altında bırakılarak Kör fareler öldürülebilir.

 

Mekaniksel Mücadele: Kör farelere karşı Beypazarı tipi Kör fare kapanlarının kullanılmalıdır. Soğuk kış

günleri dışında yıl boyunca her zaman kapan kurulabilir.

 

Kimyasal Mücadele: Kimyasal mücadelesi bulunmamaktadır.

x
Bu konu hakkındaki sorularınızı ya da görüşlerinizi bu alana yazabilirsiniz!

(93349 kodunu soldaki kutucuğa yazın!)

Körfare (Spalax leucodon) İle Mücadele Nasıl Yapılmalıdır?

Körfare (Spalax leucodon) İle Mücadele Nasıl Yapılmalıdır?

KÖRFARE (Spalax leucodon) Vücut silindirik, kuyruk yok, gözler fonksiyonunu kaybetmiş, kulak kepçesi bulunmaz, kulak tüyler arasında bir kabartı durumunda , burun gelişmiş ve sertleşmiştir. Sırt tüyleri yumuşak, uçları kızılımsı gri, dip kısımları açık gri renkte, karın kıllarını vücudun iki yanındaki kıllardan ayıran belirli bir yan çizgi...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi