• notifications1
  • menü

Bugün : 10 Aralık 2022 Cumartesi

Top Sardunya

  • Latince :Pelargonium
  • Familya : Geraniaceae
  • Anavatanı : Güney Afrika
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Top Sardunya

Tanımı: 1,5 m kadar boylanabilen çok yıllık bitkilerdir. Kendine özgü bir kokuya sahip, yeşil renkli yaprakları vardır. Bitki ilkbahardan sonbahara kadar sürekli olarak kırmızı, pembe, turuncu beyaz gibi çok farklı renklerde, yalınkat ve katmerli çiçekler açar.

 

Işık İsteği: Çoğunlukla aydınlık ve bol güneşli yerleri tercih etmektedir.

 

Sıcaklık İsteği: Sıcak ve ılıman iklimlerde çok iyi gelişir. Bitki en iyi gelişimi 15 oC dolayında gösterirken, en düşük 7-10 C sıcaklıklara kadar dayanabilmektedir. 

 

Toprak İsteği: Toprak bakımında seçici değildir. Geçirgen ve organik madde zengin topraklar saksı toprağı olarak kullanılabilir.

 

Su İsteği: Gelişme ve çiçeklenme dönemlerinde bol miktarda, dinlenme olan kış aylarında ise su ihtiyacı azalacağı için çok daha az su verilmelidir.

 

Gübreleme: ilkbahar ve yaz ayları boyunca haftada bir kere gübre verilmedir.

 

Saksı Değişimi: Her yıl ilkbahar aylarında saksı değiştirme işlemi yapılabilir.

 

Budama: Dallanmayı teşvik etmek için budama yapılabilir.

 

Üretimi: Tohum ve çelik ile üretilir. 

 

Hastalık ve Zararlılar: En sık görülen hastalıklar ödem, virüs, bakteriyel yaprak lekesi, kök çürüklüğü, solgunluk, pas ve kurşuni küf; zararlılar ise nematodlar, sümüklü böcekler, yaprak bitleri, beyazsinek ve unlu bitlerdir. 

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 18845

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sakız Sardunya

Sakız Sardunya

Sakız Sardunya Latince :Pelargonium peltatum Familya : Geraniaceae Anavatanı : Güney Afrika Mekan : İç Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: Sürünücü ve sarılıcı olarak büyüyen, 1,5 m kadar boylanabilen çok yıllık bitkilerdir. Parçalı ve damarlı, parlak yeşil renkli, kokulu yaprakları vardır. Çiçekleri yalınkat yada katmerli, beyaz...

Top Sardunya Çiçeği

Top Sardunya Çiçeği

Top Sardunya Latince :Pelargonium Familya : Geraniaceae Anavatanı : Güney Afrika Mekan : İç Mekan Grup : Mevsimlik Çiçekler Tanımı: 1,5 m kadar boylanabilen çok yıllık bitkilerdir. Kendine özgü bir kokuya sahip, yeşil renkli yaprakları vardır. Bitki ilkbahardan sonbahara kadar sürekli olarak kırmızı, pembe, turuncu beyaz gibi çok fark...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Bazı insanlar yağmuru hissеdеr, bazıları isе sadеcе ıslanır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya