• notifications1
  • menü

Bugün : 26 Şubat 2024 Pazartesi

Şimşir

  • Latince :Buxus sp.
  • Familya : Buxaceae
  • Anavatanı : Güney ve orta Avrupa, Kuzey Afrika, Kafkaslar ve Batı Himalayalar Avrupa
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Şimşir

Tanımı: Genellikle 1 m boylu çalı, nadiren 7-8 m boyunda ağaççık formunda her dem yeşil bitkilerdir. Yapraklar elips biçiminde, tam kenarlı, 1-3 cm uzunluğunda, derimsi üst yüzü parlak yeşil renkli, alt yüzü sarımsı açık yeşil renklidir. Yaprak sapı kısadır. Yapraklar karşılıklı dizilmiştir. Çiçekler zor görülür. 

 

Işık İsteği: Yarı gölge bitkisidir. İklimi ılımlı ve nemli olan yerlerde, gölgeye dayanıklı olduğundan, ağaç altlarında da yetiştirilebilir.

 

Sıcaklık İsteği: Donlara karşı hassastır.

 

Toprak İsteği: Besince zengin, nemli serin, gevşek, humuslu kireçli yerlerde iyi gelişir.

 

Sulama: bitki ihtiyacı göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

 

Gübreleme: Çok yavaş büyüyen bir bitkidir. Ne kadar su ve gübre verirseniz verin büyümesi yavaştır.

 

Budama:  Budamayı geç ilkbahar da yapmak gerekir. Budamaya çok elverişli olduğundan çit veya değişik heykel yapımında çok sık kullanılmaktadır.

 

Üretimi: Üretimi daha çok çelik ve bölme ile yapılmaktadır.  Tohum ile üretim mümkün ise de tohumdan çıkan bitkiler çok geç büyüdüğü için pek tavsiye edilmemektedir. 

 

Hastalık ve Zararlılar: Uç kurutan, akarlar, sürgünlerde yaprak bitleri, salyangoz zararlılarıyla mücadele edilir.

 

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi