• notifications1
  • menü

Bugün : 22 Haziran 2024 Cumartesi

Süs Lahanası

  • Latince :Brassica oleracea acephala
  • Familya : Cruciferae
  • Anavatanı : Avrupa
  • Mekan : İç Mekan
  • Grup : Mevsimlik Çiçekler

Süs Lahanası

Tanımı: Tek yıllık veya iki yıllık, 10-30 cm boyunda otsu bir bitkidir. Dıştaki yapraklar dumanlı yeşil, ortadaki yapraklar kırmızı, mor, beyaz veya sarı renklidir. Düz kenarlı yapraklı, ince saçaklı yapraklı ve derin dişli yapraklı vardır. Genellikle park ve kavşaklar gibi peyzaj alanlarında  kullanılan güzel görünümlü oluşturmak için kullanılmaktadır.

 

Işık İsteği: Güneşli, aydınlık yerleri tercih etmektedir.

 

Sıcaklık İsteği: Ilıman veya soğuk iklimlerde yetişir. Soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. Sıcak havalar yaprak renklenmesini bozduğu için istenmemektedir.

 

Toprak İsteği: Derin, hafif kireçli, besin maddelerince zengin toprakları tercih eder.

 

Sulama: Fazla su istemez. Genelde kış aylarında yetiştirildiği için nem ve su ihtiyacını topraktan karşılar.

 

Gübreleme: Özellikle renklenme başladıktan sonra azotlu gübre verilmemelidir. Ancak yetersiz gübreleme yapıldığında ise yapraklarda sararmalara ortaya çıkabilir.

 

Budama:  Budamaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Sadece sararan ve kuruyan dış yapraklar, bitkiden uzaklaştırılması gerekmektedir.

 

Üretimi: Tohumla üretilir.

 

Hastalık ve Zararlılar: Mantari yaprak lekesi hastalığı ve yaprak biti zararlısına çok sık rastlanmaktadır.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi