• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Haziran 2023 Perşembe

Ladin Ağacı

  • Latince :Picea sp
  • Familya : Pinaceae
  • Anavatanı : Kuzey yarım küre, Afrika ve Asya
  • Mekan : Dış Mekan
  • Grup : İbreliler

Ladin Ağacı

Tanımı: Her dem yeşil, piramidal formludur. Yaprakları iğne şeklinde dört köşe veya basıktır. Yapraklar dökülünce sürgünde çıkıntılar kalır. Kozalakları yuvarlak veya silindir şeklinde önce yeşil veya koyu kırmızı sonra kahverengidir. Bahçe düzenlemelerinde geniş piramit formu nedeniyle çok sık olarak kullanılmaktadır.

 

Işık İsteği: Değişik formlarına göre gölge veya ışıkta yetişebilir.

 

Sıcaklık İsteği: Çoğunlukla yaz ayları yağışlı ve serin geçen yerlerde iyi gelişme gösterirler.

 

Nem İsteği: Nispi nemi yüksek ve serin yerlerde iyi gelişir.

 

Toprak İsteği: Toprak olarak çok fakir ve kuru olmayan yerlerde yetişebilir. Kökleri yüzeyseldir. Bu nedenle kuvvetli rüzgârlardan ve kurak mevsimlerden zarar görürler.

 

Sulama:  Fazla sulamaya ihtiyaç göstermez ancak toprağın nemli olmasını ister.

 

Gübreleme: Gübreleme yapılmasına gerek yoktur.

 

Budama: Genelde budanmaz. Yalnızca gelişme dönemlerinde tek bir sürgünün ana gövde haline gelmesi için bunun yanında uzayan ikincil sürgünlerin kesilip çıkarılması gerekir.

 

Üretim Tekniği: Tohum, çelik ve aşı ile çoğaltılmaktadır.

 

Hastalık ve Zararlılar: Yaprak biti, kabuklu bit, kırmızı örümcek, yeşil kurt ve kın kanatlılar en çok görülen zararlılardır. Külleme ve kara leke ise en çok görülen hastalıklardır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 18070

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Ladin Ağacı

Ladin Ağacı

Ladin Ağacı Latince :Picea sp Familya : Pinaceae Anavatanı : Kuzey yarım küre, Afrika ve Asya Mekan : Dış Mekan Grup : İbreliler Tanımı: Her dem yeşil, piramidal formludur. Yaprakları iğne şeklinde dört köşe veya basıktır. Yapraklar dökülünce sürgünde çıkıntılar kalır. Kozalakları yuvarlak veya silindir şeklinde önce yeşil veya koyu k...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Yaşadığın yeri cennet yapamadığın sürece kaçtığın her yer cehennemdir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya