• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Aralık 2022 Perşembe

Portakal Meyvesi Faydaları ve Zararları

Portakallar (Citrus sinensis) orjinini kuzey doğu Hindistan ve merkezi Çin den almıştır. Orta derecede dona dayanımı, geniş iklim şartlarına uyum sağlayabilmesi ve çok sayıda çeşide sahip olması portakalın pek çok yetiştirme bölgesine yayılmasını sağlamıştır. Portakallar morfolojik özellikleri,kimyasal bileşimi bakımından yuvarlak portakallar, kan portakalları , göbekli portakallar ve tatlı (asitsiz) portakallar olarak gruplara ayrılırlar.

Portakal Meyvesi Faydaları

Portakal çeşitleri: MORO, NAVELİNA, SANGUİNELLİ, TARACO, VALENCİA LATE, WASİNGTON NAVEL, YAFA 45-A

 

Portakalın Faydaları

Portakal, besin değeri yönünden zengin ve sevilen bir meyvedir. Önemli bir askorbit asit kaynağıdır. Vitamin, özellikle C vitamini yönünden oldukça zengin olan portakal, soğuk algınlıklarında, nezle ve griplerde birebirdir. Genelde kabukları soyularak yenilen portakalın suyu da kendisi kadar yaygın tüketilir. Doğal haliyle içildiği gibi alkollü ve alkolsüz kokteylerde de kullanılan meyve sularından biridir. Çok sayıda keseciklerle dolu olan kabuğundan parfüm, şeker sanayilerinde yararlanılır, serinletici içeceklerin yapımında uçucu yağları çıkarılır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 75048

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Portakal Meyvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Portakal Meyvesi Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Portakal Meyvesi Faydaları ve Zararları Portakallar (Citrus sinensis) orjinini kuzey doğu Hindistan ve merkezi Çin den almıştır. Orta derecede dona dayanımı, geniş iklim şartlarına uyum sağlayabilmesi ve çok sayıda çeşide sahip olması portakalın pek çok yetiştirme bölgesine yayılmasını sağlamıştır. Portakallar morfolojik özellikleri,kimyasal bi...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Meşe Ağaçları 50 Yaşına Gelmeden Meşe Palamudu Vermezler.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya