• notifications1
  • menü

Bugün : 27 Ocak 2023 Cuma

Soğan / Nergisgiller

İdeal PH: 6-6,5

 

Tipik İç Anadolu bitkisi. Aslında her iklimde yetişir. Ancak fazla su soğanı bozar. Tohumdan ekimde mart ayını tercih edin. Bu tohumlar yeşil soğana dönüşecektir. Bu dönemde suyu sever. Bol bol yeşil soğan yersiniz. Biz bu şeklini daha çok seviyoruz. Sera desteğiyle de ocak ayından itibaren tohumdan ekim yapabiliyoruz. Aslında sıfır derecede bile çimlenebilir. Ancak risk almamak için 20 derecelerde çimlendirmeyi tercih ediyoruz.

 

Kuru soğan yapacaksanız önce bu yeşil soğanların arpacık soğana dönmesi ve bu şekilde toplanıp kurutulması gerekir. İşte bu süreçte hiç su vermemelisiniz. Arpacık soğanlar oluşunca da toplayıp kurutmalı ve ertesi sene mart ayında ekmelisiniz. Tohumdan ekilen soğan ikinci veya üçüncü senesinde çiçeklenir. Arpacıktan ekerseniz o sene çiçeklenebilir. Ayrıca bu soğanlar bildiğimiz kuru soğana dönüşecektir. Yine en önemli husus, arpacık ektiğinizde de ilk 15 gün toprağı nemli tutun, sonrasında çok kuraklık olmadıkça su vermeyin. Sularsanız bitki çiçeklenip tohum verme eğilimine girer.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 02134

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Meşe ağaçlarına diğer tüm ağaçlardan daha fazla şimşek düşer. Belki de bu yüzden eski Yunanlılar’da meşe ağacı şimşek ve gök gürültüsü Tanrısı Zeus’un ağaçları olarak kabul görürdü.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya