• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

KLOR

Bitkilerin Klor Alımı:Klor bitkiler tarafından kökleri ve toprak üstü organları aracılığıyla Cl- iyonu şeklinde alınır.Bitkilerin klor gereksinimi çok azdır.Klor alımı temelde besin çözeltisinin yada toprak çözeltisinin Cl- konsantrasyonuna bağlıdır.Klor alımı ve birikimi üzerine ortamda fazla miktarda bulunan NO3 ve SO4 anyonları olumsuz etki yapar.

 

Bitkilerin Klor İçerikleri:Bitkilerde kuru madde ilkesine göre Cl- miktarı çoğunlukla %0.2-%1.8 arasında değişir.Bu miktar bitkilerin makro besin elementleri içeriklerine benzerlik gösterir.Ancak optimum bitki büyümesi için gereksinim duyulan Cl miktarı yaklaşık 100 kat daha azdır(150-300 mg/kg).

 

Bitkilerde Klorun Metabolik İşlevleri: Kloroplastların granumları içinde, fotosentezin ışık tepkimelerinde rol alır. Gözeneklerin açılıp, kapanmasında rol oynayarak fotosentezi dolaylı etkiler. Membran geçirgenliğinde rol üslenir

 

Bitkilerin Klor Kaynakları:

Toprak ; Topraklarda klor genellikle çözünebilir klor bileşikleri, örneğin NaCl, CaCl2 ve MgCl2 şeklinde bulunur.Toprakların toplam Cl- içerikleri 50-500 mg kg-1 arasında değişiklik gösterir. Silvit, halit, apatit ve sodalit önemli minerallerdir.

 

Gübreler ; Bitkileirn klor gereksinimleri kimyasal gübreler kullanılarak giderildiği gibi, ahır gübresi ve bitkisel artıklar kullanılarak ta giderilebilir.En yaygın kullanılan gübre Amonyum klorür, Kalsiyum klorür ve Potasyum klorür’dür.

 

Bitkilerde Klor Noksanlığı: Bitkilerde solma belirtileri, yaprakların yüzey alanları küçülürken kuru madde ağırlıklarında da azalmalar görülür. Olgun yapraklarda damar arasında kloroz oluşur.

Dokümanlar

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 61729

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Bitkilerin Azot Alımı

Bitkilerin Azot Alımı

BİTKİLERİN AZOT ALIMI Yaşamsal öneme sahip olan azot, bitkiler tarafından nitrat (NO3) ve amonyum (NH4) iyonları şeklinde alınır. Genel olarak bitkinin azot gereksinimleri vegatatif gelişme dönemlerinde daha yüksektir. Toprak çözeltisinde çözünürlüğünü koruyan nitrat, kök bölgesine kitle akımı ile taşınır. Örneğim mısır bitkisinde azotun kök ta...

Bitkilerin Azot Kaynakları Nelerdir?

Bitkilerin Azot Kaynakları Nelerdir?

BİTKİLERİN AZOT KAYNAKLARI Bitkilerin azot kaynaklarını; bitkilerin genelde yetiştirildikleri toprak, atmosfer, ve azotlu gübreler oluşturur. Azot Kaynağı Olarak Toprak Bitkisel üretimin tamamına yakını toprakta gerçekleştirilir. Bu nedenle toprak bitkilerin azot dahil besin elementlerinin temel kaynağıdır. Azot, kömürün çok çeşitli kayala...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İlim aşağıdakileri yükseltir,cahillik yüksektekileri alçaltır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya