• notifications1
  • menü

Bugün : 29 Ocak 2023 Pazar

Turna gagası

Geranium dissect

 

Turnagagası, turnagagasıgiller (Geraniaceae) familyasında Geranium cinsini oluşturan bahçecilikte çiçekleri için yetiştirilen dünyada geniş bir yayılışa sahip otsu bitkilerin ortak adı. Dünya üzerinde 400'den fazla türü bilinmektedir.

 

Genel özellikleri

Turna Gagası

Ilıman bölgelerde ve tropik dağlık kesimlerde; en çok Akdeniz Havzası'nın doğusunda bulunur. Meyve kapsülünün turna gagasını andırmasından dolayı bu isimle tanımlanmıştır. Cins ismiYunanca γέρανος, géranos veya γερανός, geranós yani turna anlamına gelen sözcüklerden türetilmiştir. Yaprakları kahverengi kuyruk (Euproctis chrysorrhoea) ve fare güvesininde (Amphipyra tragopoginis) dahil olduğu bazı pul kanatlılar tarafından yenir. Geranium viscosissimum türü yarı etçil bitki olarak kabul edilir.

 

Morfoloji

Bir yıllık veya çok yıllık otsu bitkilerdir. Almaşık dizilmiş yapraklar, tüysü parçalıdır ve kulakçıkları bulunur. Çiçek sapı 1-2 çiçek taşır. Çiçekler çoğu kez gösterişli, ışınsal bakışımlı, genellikle 5 merousludur. Taç yapraklar 5 balözü salgı bezlidir. Erkek organ 5-10 kadar; verimsiz erkek organlar tek tük bulunur. Genellikle 5 karpelli, olgunlaştığında orta eksenden çatlayarak ayrılır. Yumurtalık 5 loplu, meyve şizokarp; 5 merikarpı yukarıya doğru giden helezonlaşmış bir sütüna bağlanmıştır.

 

Ekoloji

Genelde kısmen gölgelik veya güneşli yerlerde; drenajı iyi fakat humus bakımdan zengin nemli topraklarda en iyi gelişmeyi gösterir. Soğuğa karşı oldukça dayanıklıdırlar. Bazı türlerin yayılıcı köksapları vardır. Çok yıllık türleri sonbaharda kızaran yaprakları ve gösterişli renklere sahip çiçekleri için yetiştirilir. Üretimi, tohumla; yarı-olgunlaşmış çeliklerle yazın; sonbahar ve ilkbaharda bölümlere ayırarak yapılır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 57396

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Saadet bizim dilediğimizle, Allah’ın bizim için dilediği şeyin bir araya gelmesinden doğar.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya