• notifications1
  • menü

Bugün : 4 Ekim 2022 Salı

Yer Fesleğeni (Köpek Lahanası)

Mercurialis annua

 

Sütleğengiller familyasındandır.Diğer adları yer fesleğeni,parten,parşen,köpek lahanası.

10-50 cm boylarında bir yada çok yıllık otsu bir bitkidir.Dişli kenarlı açık yeşil mızraksı yapraklar gövdeye karşılıklı dizilmişlerdir.Haziran-ekim aylarında yeşilimsi sarı salkım halinde çiçekler açar.
İki gözlü kapsül halindeki meyveler kahverengidir.

Yer Fesleğeni (Köpek Lahanası)

Yer Fesleğeni (Köpek Lahanası) Bitkisinin toprak üstü kısımları metilamin ve trimetilamin gibi saponinler içerdiği için zehirlidir.Hayvanların zehirlenmesine yol açabilir.Özellikle atlar bu bitkiden fazla yerlerse bir hafta sonra kabızlık ve kanlı ishalle ortaya çıkan zehirlenme sonucunda ölebilirler.

 

Zehir etkisi bitki kuruduğunda da geçmez.

Yer Fesleğeni (Köpek Lahanası) bitkisinden mavi yada menekşe rengi boyar madde elde edilir. Ölçülü ve hekim denetiminde olmak üzere kadın hastalıklarında kabızlık giderici idrar söktürücü olarak ve zayıflama için kullanılabilir. Ancak dikkat zehirli bir bitki olduğu için rasgele ve hele hekim denetimi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 31370

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Meşe Ve Kayın Ağacından Buharlaşan Hava Bir Gün İçinde Yaklaşık 100 Litreyi Bulur.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya