• notifications1
  • menü

Bugün : 10 Aralık 2022 Cumartesi

Sarmaşık çoban değneği

Polygonum convolvulus

 

Sarmaşık Çoban Değneği Özellikleri: Son derece hızlı ve gür büyüyen bir sarmaşıktır. Yaprakları kalp şekline, salkımlar halinde açar, çiçekleri ise beYaz renktedir. Yılda 5-6 metreye kadar uzayabilir. Besince zengin, ağır, su tutan toprakları sever. Kumlu topraklarda nispeten daha yavaş gelişir. Fazla güneşten hoşlanmaz.

Sarmaşık Çoban Değneği

Yetişkin hale gelinceye kadar bol su ister. Sarımsı beyaz çiçekler, sık ve dik kümeler halinde dalların üst kısımlarında açarlar. Ilıman iklimlerde yapraklarını dökmeyen çobandeğnekleri soğuk bölgelerde ise kışı yapraksız geçirir. Yeni açan yapraklar kırmızı uçlu ve yeşil renklidir. Sarımsı beyaz çiçekler, sık ve dik kümeler halinde dalların üst kısımlarında açarlar. Ilıman iklimlerde yapraklarını dökmeyen çobandeğnekleri soğuk bölgelerde ise kışı yapraksız geçirir. Yeni açan yapraklar kırmızı uçlu ve yeşil renklidir.

 

Çobandeğneği (Polygonium) 

Bitkisinin Üretimi

  1. Üretimleri, yaz başında alınan çelikler ile olur.
  2. Çobandeğneği (Polygonium) Bitkisinin Ekolojik İstekleri
  3. Toprak istekleri bakımından kanaatkârdırlar. Her türlü toprakta rahatlıkla yetişebilirler. Nadiren gübre isterler ve susuzluğa dayanıklıdırlar.
  4. Çobandeğneği (Polygonium) Bitkisinin Peyzajda Kullanımı
  5. En fazla büyüyen asma çeşitlerindendir ve 8–10 m’ye kadar, hızla boylanırlar. Pergolalarda, boru ve direklerde, duvarlarda ya da çok yaşlı kuru ağaçların gövdelerine sardırmada kullanılır. Sıcak yaz mevsimi olan bölgelerde yarı gölgeye, diğer bölgelerde ise tam güneşe dikilir.
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 70520

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Polygonum Perfoliatum L. Otu

Polygonum Perfoliatum L. Otu

Polygonum perfoliatum L. (İstilacı Yabancı Otlar) Familyası : Polygonaceae Sinonimi : - İngilizcesi : Asiatic tearthumb Çevre İstekleri : - Morfolojisi : Çok yıllıktır. Gövdesi yatık olup, kısa, sert ve geriye dönük dikenlerle kaplıdır. Boğum kını yeşil olup boyu 2 cm’ye kadar ulaşabilir. Yaprak sapı 2.5-5 cm boyunda...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

İlim aşağıdakileri yükseltir,cahillik yüksektekileri alçaltır.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya