• notifications1
  • menü

Bugün : 11 Aralık 2023 Pazartesi

Sirken-kazayağı

Chenopodium album

 

Sirken - Kazayağı

Nisan-Eylül ayları arasında açan çiçekleri eflatun,parlak pembe,beyaz,sarı renklerdedir. Yaprakları dolgun,etli ve yayılıcı bir bitkidir.Ortalama 20-30 cm. boylanır.Çok yıllık bitkidir.Her türlü toprakta yetişir.drenajı iyi,taşlı veya kumlu toprakları tercih eder. Tuza dayanıklıdır. Tohum ve çelikle üretimi yapılır. Deniz kenarlarında, taşlık alanlarda, yol ve bordürlerde, şevlerde, eğimli yamaçlarda, toprağın örtülmesinde kullanılır. Dekoratif, yarı çalımsı, sürünücü bir bitkidir.

Sirken - Kazayağı

Sirken - Kazayağında Yapraklar sapsız, karşılıklı, birbirleriy le 90°' lik açı y apacak şekilde dizilmişlerdir. Yan durumlu çiçiçekler tek tek bulunurlar. Parlak pembe renkli, şerit şeklindeki petaller ve sarı stomenleriy le papaty a gibidir. Çiçeklenme mevsimi ilkbahar ve y azdır. Boyu 2030 cm olup, anav atanı Güney Afrika'dır. Tam güneş, ama korunaklı yerleri sever. Dondan hoşlanmaz, fakat (2 °C)'ye kadar kısa süreli de olsa dayanır. Her çeşit toprakta yetişir, drenajı iyi, taşlı vey akumlu toprakları tercih eder. Tuza çok iyi dayanır.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya