• notifications1
  • menü

Bugün : 28 Mayıs 2024 Salı

Nar Çayının Faydaları Ve Zararları

Nar çayı, aslında narın birçok faydasını içine alan muhteşem bir bitki çayıdır. Oldukça faydalı olan bu çayın en büyük avantajı lezzetinin her ağza hitap etmesidir. Nar çayının herhangi bir yan etkisinin olmaması nedeni ile birçok insan bu çayı gönül rahatlığı ile tüketebilir. Bu nedenle çocuklarına bu çayı içirerek çocuklarınızın da nar çayından fayda görmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle tansiyonu düşürmesi ile meşhur olan nar çayını yaşlı insanlarda ya da tansiyon hastalarından kullanarak bu gibi sorunları herhangi tıbbi ilaca ihtiyaç duymadan ortadan kaldırabilirsiniz.

Nar Çayının Faydaları

Bu durumun yanı sıra uzun süreni nar çayı kullanımında kişilerde kalp sağlığının korunması üzerinde çok büyük faydalar görülebilmektedir. Nar çayının faydaları sadece bu durumlar ile sınırlı değildir. Narın faydaları direk olarak nar çayında da bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle kış aylarında insanların en çok kullanması gereken çaylar arasında yer almaktadır. Bu çayın en çok sıcak şekillerde tüketilmesi nedeni ile insanlarda kış aylarının en yaygın hastalıklarından biri  olan grip, nezle gibi hastalıklar nedeni ile oluşan sorunların ortadan kaldırılmasında çok büyük etkiler göstermesidir.

 

Nar çayı içerisinde vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminler bulunmaktadır. Özellikle bu çay içerisinde bulunan C vitamini, E vitamini ve K vitamini başta olmak üzere birçok vitamin bulunması nedeni ile birçok fayda sağlayarak vücut için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır. Bu nedenle günlük olarak en az bir bardak kadar nar çayı tüketmeniz sağlığınız açısından çok büyük etkiler yapacaktır. Bu çaydan hem çocuklarınıza hemde yaşlılara içirerek onları da bu muhteşem bitkiden faydalandırın. 

 

Nar çayı aslında iki farklı şekilde yapılmaktadır. Bu çay için kimi insanlar narın iç çekirdeklerini kullanmaktadır. Eğer bu çayı narın içi ile yapacaksanız hazır olarak nar suyu ya da direk nar alıp sıkarak suyunu elde etmeniz gerekmektedir.

 

Bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli durumlardan biri tabi ki nar suyunun orijinal olanını bulmaktır. Çünkü piyasada satılan nar sularının büyük çoğunluğu sadece renklendirici ve aromadan oluşmaktadır. Eğer bu gibi satış noktaları yok ise bu durumda sizler nar alarak içini sıkıp suyunu elde edebilirsiniz. Bu tarifin yanı sıra bazı insanlar nar çayı yapmak için nar kabuğunu kullanmaktadır. Bilinmelidir ki nar kabuğu da en az nar içi kadar büyük faydalar sağlamaktadır. Eğer çocuklarınıza verecekseniz nar içini kullanmanız çok daha faydalı olacaktır. Eğer yetişkin kişiler nar çayını kullanacaksa nar kabuğu kullanmak daha iyi olacaktır. Nar kabuğu ile bu çayı yapmak için nar kabuklarını ayırın yıkayın ve güneşte kurutun. Daha sonra normal çay gibi kaynamış suya ekleyerek iyice demlendirin. Bu durumda eğer lezzet arttırmak isterseniz içerisine bir miktar bal ekleyebilirsiniz. 

 

Faydaları

  • Nar çayının en büyük faydası bağışıklık sistemi üzerinedir. Çünkü nar çayı, içerisinde bulundurduğu C vitamini ve diğer vitaminler kişilerde çok büyük etkiler yaparak özellikle bağışıklık sisteminin artışına bağlı olarak grip ve nezle gibi hastalıklardan kolay bir şekilde korunabilirsiniz. 
  • Nar çayı, özellikle kemik gelişiminde etkili olduğu için gelişme çağında olan çocuklarda çok büyük etkiler yapmaktadır. Bu nedenle çocuklarınıza uygun dozlarda içirerek kemiklerin çok daha güçlenmesini sağlayabilirsiniz. 
  • Nar çayı mükemmel bir tansiyon düşürücüdür. Bu durumun yanı sıra kişilerde antioksidan etkileri göstererek uzun süreli kullanımlarda kanser hücrelerinin çoğalmasını ya da ortaya çıkmasını engellemektedir. Böylece kişiler bu çayı kullanarak birçok tehlikeli hastalıktan korunabilmektedir. 
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi