• notifications1
  • menü

Bugün : 2 Aralık 2022 Cuma

Anason Çayının Faydası ve Zararı

Anason çayı, çok eski zamanlardan beri insanların kullandıkları içeceklerden biridir. Gerek lezzeti ile gerekse faydaları ile birçok insan bu mükemmel içeceği düzenli bir şekilde tüketmektedir. İlk olarak Mısır, Yunanistan, Girit ve Asya'da kullanılan fayda sağlanması amacı ile kullanılan anason çayı geçmiş yıllardan günümüze gelene kadar insanlara birçok faydalar sağlamaktadır. İlk olarak mısırlılar tarafından kullanılmış olan bu çay faydalarının duyulması ile çok kısa bir sürede hızlı bir yayılma göstererek birçok ülkede sevilir hale gelmiştir. Anason çayının en büyük özelliklerinden biri muhteşem kokusudur.

Anason Çayının Faydaları

Güzel kokusu ile kişilerin stresini üzerinden alan ve son derece faydalı olan bu bitki çayı kesinlikle herkesin tüketmesi gereken bir çaydır. Fakat belirtmek isterim ki bu bitki çayı çocuklarda ve yaşlılarda doz olarak daha az tüketilmelidir. Aksi durumlarda çok büyük yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlar günümüzde çok karşılaşılan sorunlardandır. Bu durumun yanında bir diğer hatırlatma ise bu bitki çayını içmeden önce herhangi bir bitkisel alerjinizin olup olmadığına dikkat edin. Çünkü herhangi bir bitkisel alerjiniz var ise bu durumda çok büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Bu durumun yanı sıra yüksek tansiyon sorunu olan insanlarda ve hamile olan insanlarda anason çayının çok fazla tüketilmesi önerilmez. Çünkü hamilelerde vücuttaki hormonal değişiklikler ve bebeğin sağlığı açısından bu tür bitkisel çaylar çok fazla önerilmemektedir. Tansiyon hastalarında ise tansiyonun dengede kalması amacı ile birçok bitkisel çay tüketilmez. 

 

Anason Çayının Faydaları

Anason çayının en büyük faydalarından bir tanesi balgam söktürücü özelliğidir. Birçok insanda meydana gelen balgam sorunu ve inatçı balgamlar bazen tıbbi ilaçlar ile bile gitmemektedir.

 

Anason Çayı

Özellikle zatürre, bronşit gibi hastalıkları olan kişilerde geçmeyen balgamlar kişilerin nefes alıp vermesini bile zorlaştırdığı için bu gibi bitkisel çayların tüketilmesi sorunu çok hızlı bir şekilde çözebilmektedir. Bu yüzden anason çayı çok iyi bir balgam sökücüdür denebilir. 

 

Anason çayı özellikle soğuk kış aylarında soğuk algınlığı, grip nezle gibi hastalıkların çok daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu çay bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde güçlenmesini ve sizleri bu nedenle birçok hastalıklardan korumayı sağlamaktadır. Sizlerde bu mükemmel çayı tüketerek birçok sorundan çok daha rahat bir şekilde korunabilirsiniz. Bazen inatçı hıçkırıklar insanların başına bela olur. Olmadık zamanda istemsiz bir şekilde meydana gelen hıçkırıklardan sizlerde bu bitki çayı sayesinde çok rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Daha ilk bardakta inatçı hıçkırığın ortadan kalktığını görebilirsiniz.  Her ne nedenle olursa olsun boğazı sıcak sıcak içildiğinde rahatlatan anason çayını sizlerde bol bol tüketerek boğaz ağrılarınızdan korunabilirsiniz. Bu durum özellikle bademcik iltihaplanması nedeni ile boğaz ağrısı yaşayan insanlarda görülmektedir.

 

Bu faydalarının yanı sıra şişkinliği azaltması, hazımsızlığa iyi gelmesi, bronşit tedavisinde kullanılması, akciğerleri rahatlatması, strese iiyi gelmesi ve sinüzite çok iyi gelmesi ile ünlü olan anason çayı düzenli bir şekilde uzun süreler boyunca kullanılması ile bu gibi birçok sorunun çok hızlı bir şekilde çözülmesini sağlayabilir. Fakat bu çayın dozunu iyi ayarlayın. Günde iki bardaktan fazla anason çayı tüketmeyin. Aksi durumlarda küçük ya da büyük yan etkiler meydana gelebilir.

 

Anason Çayının Faydaları ile ilgili aramalar; anason çayı bebeklerde kullanımı, anason çayı uyku yaparmı, anason çayının faydaları, ibrahim saraçoğlu anason çayı, fiyatı anason çayı zayıflatırmı, anason çayı emziren anne, anason çayı nasıl yapılır, anason çayı bebeklerde ne işe yarar

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Serpil

14.10.2020 01:59:52

Anason çayını ne kadar kullanmalıyım 8 aylık bebeğim düzenli uyumuyor

Güvenlik Kodu : 86860

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

x
Kayıt bulunamadı!
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Ya başlamamalı, ya da bitirmeli..

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya