• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2024 Salı

Ihlamur Çayının Faydaları Ve Zararları

Ihlamur çayı, neredeyse en eski bitki çaylarından biridir. Gerek sağlık üzerinde yapmış olduğu etkileri ile gerekse insanları en derinden etkileyen kokusu ile çok eski tarihlerden günümüze kadar gelmiştir. Ihlamur çayının diğer bitki çaylarından en büyük farklarından biri bilimsel olarak bu çayın gerçekten insan vücuduna yapmış olduğu faydaların kanıtlanmış olmasıdır. Bilindiği gibi ıhlamur genellikle kış aylarında karşımıza çıkan ve insanlar tarafından rağbet gören bir bitkidir. Bu bitkinin en büyük kullanım şekli dünyanın tüm ülkelerinde çayının yapılarak tüketilmesidir.

Ihlamur Çayının Faydaları

Halk arasında yüzyıllardır farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan bu mükemmel çay, günümüzde de çok büyük etkiler yaparak insanların fayda gördüğü çaylardan biridir. ıhlamur çayının faydaları daha kişinin ıhlamuru içerken bile görülmeye başlanmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarının en büyük hastalıklarından biri olan soğuk algınlığı durumlarında bu çay çok yaygın olarak kullanılır.

 

Ihlamur çayı geleneksel olarak insanların sinirlerini yatıştırmak amacı ile kullandıkları bir çaydır. Mükemmel kokusunu bol bol burnunuza soludukça sizlerde bu çayın sinir ve stres üzerindeki etkilerini rahat bir şekilde göreceksiniz. Ihlamur ağacının çok hızlı bir şekilde büyümesi nedeni ile insanlar bu ağacı çok kolay bir şekilde yetiştirerek sürekli olarak ıhlamur elde edebilirler. Elde edilen ıhlamurlar ise sürekli olarak ocak üstünde kalır. Geçmiş yıllarda sobanın yaygın olduğu zamanda bu çay sürekli olarak soba üzerinde kalmaktaydı. Günümüzde ise insanlar gerektiğinde ıhlamur çayını hazırlayarak direk tüketirler. 

 

Ihlamur Çayı Faydaları

  • Ihlamur çayının en büyük faydası terlemeyi teşvik etmesidir. Bu durum en çok hasta olan insanlarda gerekli bir durumdur. Kış aylarında birçok insanın bu duruma ihtiyacı vardır.
  • Ateş düşürmesi yine çok büyük bir faydadır. Düşürülemeyen ateşlerde etkilidir.
  • Kas spazmı sorunlarında çok büyük faydalar sağlar,
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkiler yapar. 
     

 

Ihlamur Çayı

Bu nedenle kabızlık ya da ishal gibi sorunlarda çok büyük faydalar göstererek kişilerin bu gibi durumlardan çok daha hızlı bir şekilde kurtulmasını sağlayabilir. Migren nedeni ile oluşan ağrıların azaltılmasında kullanılır. Özellikle geçmeyen migren ağrılarında kişinin rahatlamasında birebirdir. Grip ve nezle durumlarında çok büyük etkiler yaparak bu hastalıkların belirtilerinin ortadan kalkmasını sağlar. Boğaz ağrılarını ortadan kaldırmak için tıbbi bir ilaç gibidir. Bu nedenle boğaz enfeksiyonları nedeni ile insanlarda oluşmuş olan boğaz ağrıları ıhlamurun sıcak sıcak içilmesi ile çok kolay bir şekilde ortadan kalkmasını sağlar.

 

Ihlamur Çayı Yan Etkileri: 

Geçmişten günümüze kadar kullanılan ve kullanılmakta olan ıhlamur çayının insan sağlığı üzerinde bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat baz söylentilere göre çok uzun süreli kullanımlarda ıhlamur çayının insanlarda kalp hasarına neden olduğu söylenmektedir. Bu durum tabi ki kanıtlanmamıştır. Bu nedenle doğruluğu tam olarak bilinmez. Fakat her ne kadar yan etkisi olmasa da ıhlamur çayı hamilelerin tüketmemesi gereken bitkisel çaylar arasındadır. 

 

Ihlamur çayı nasıl hazırlanır?

Bu çayın hazırlanması aslında oldukça kolaydır. Üstelik malzeme olarak çok bir şeye de ihtiyaç duyulmaz. Ihlamur çayını hazırlamak için öncelikle yeteri kadar ıhlamur elde ederek işe başlayın. Bu ıhlamur miktarını bardak başına bir çay kaşığı tepeleme kurutulmuş ıhlamur olacak şekilde seçebilirsiniz. Birçok kişinin hatası ıhlamuru su içerisinde kaynatmaktır. Fakat bu durumda çay içilmeyecek kadar kötü olacaktır. Sizler suyu kaynatarak içerisine ıhlamur katın ve demlenmesini bekleyin. Çok uzun sürmeden ıhlamur çayı hazır olacaktır. Eğer tatlandırmak isterseniz içerisine toz şeker ekleyebilirsiniz. Fakat daha sağlıklı ve faydalı olsun istiyorsanız bir miktar bal karıştırarak sorunları çözebilirsiniz.. 

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi