• notifications1
  • menü

Bugün : 23 Haziran 2024 Pazar

Zerdeçal Çayının Faydaları Ve Zararları

Zerdeçal çayı, aslında birçok kişinin bilmediği çaylardan biridir. Zerdeçal çayının diğer bitki çaylarından en büyük farkı etkilerinin çok hızlı bir şekilde görülebilmesidir. Zerdeçal içerisinde curcumirl adındaki madde, insan vücudunda çok büyük etkilere neden olmaktadır. Özellikle günümüzde tıbbi olarak en büyük sorun olan kanser hastalıkları bu çay ile azaltılabilmektedir. Fakat eğer bu durumdan fayda sağlanabilmesi için bu çayın çok uzun süreler tüketilmesi gerekmektedir.  Aksi durumlarda bu çaydan kanser hücrelerinin öldürülmesi beklenmemelidir.

Zerdeçal Çayının Faydaları

Günümüze gelene kadar zerdeçal çayı ile ilgili birçok bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar ise özellikle içeriğinde bulunan curcumirl adlı madde üzerine yapılmıştır. Unutulmamalıdır ki bitkisel olarak bu çayın faydaları kanser üzerinde kanıtlanmıştır. Bu nedenle düzenli bir şekilde her gün zerdeçal çayı tüketilmelidir.

 

Tabi ki bu durumların yanı sıra zerdeçal çayının faydalarının yanı sıra bazı insanlarda yan etkileri de bulunmaktadır. Özellikle fazla tüketildiğinde insanlarda mide bulantısı ve daha fa fazla tüketildiğinde kusma durumlarına bile neden olabilmektedir. Bu nedenle kişiler birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirler. Bilindiği gibi zerdeçal yemekler içerisinde baharat olarak kullanılan ve birçok insanın da baharat olarak tanıdığı bitkiler arasında yer almaktadır. Bu bitkinin ya da baharatın çay olarak tüketilmesi ise birçok insanı şaşırtsa bile aslında insan vücudunda inanılamayacak faydalar sağlamaktadır. 

 

Zerdeçal çayı içerisinde çok yoğun bir şekilde demir bulunmaktadır. Bu nedenle demir eksikliği sorunları olan insanlar bu çayı sürekli ve düzenli bir şekilde özellikle de sabahları olmak üzere tükettiklerinde çok kısa sürelerde bu gibi sorunlarından hızlı bir şekilde kurtulabilir. Böylece herhangi bir tıbbi ilaç kullanmadan sizlerde en doğal şekilde bu sorununuzun üstesinden gelebilirsiniz.

 

Bu durumun yanı sıra zerdeçal çayı içerisinde bulunan yüksek orandaki C vitamini insanlarda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak mükemmel bir etkide bulunmaktadır Bu nedenle en çok kış aylarında bu çayı yaparak sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz. İçerisinde bulunan C vitamini kişilerde muhteşem bir enerji etkisi yaparak insanların gün boyu ihtiyaç duyduğu enerjiyi verebilmektedir. Bu nedenle sabahları yorgun olarak uyanırsanız bir bardak zerdeçal çayı ihtiyacınız olan enerjiyi sizlere bol bol sağlayacaktır.

 

Zerdeçal Çayının Faydaları

  • Birçok doktorda dahil kanser tedavisinde zerdeçal çayı birçok fayda sağlamaktadır. Daha öncede söylediğimiz gibi zerdeçal çayı içerisinde bulunan curcumirl maddesi kişilerde kanser hücrelerinde etkili olarak çok büyük etkiler yapmaktadır. Bu çayın düzenli olarak kullanılması durumunda ise  bu madde kanser hücrelerini geçte olsa yenebilmektedir. 
  • Tıbbi olarak bile çözülemeyen romatizma ağrılarında zerdeçal çayı çok büyük etkiler yaparak bu ağrıların hızlı bir şekilde dinmesini sağlayabilir. Bunun için romatizma ağrıları olan insanları bu çayı sık sık tüketmelidir.
  • Kan şekerinin düzenlenmesinde zerdeçal çayını kullanabilirsiniz. Bu durumda diyabet sorunları olan kişiler için büyük önem taşımaktadır.
  • Uzun süreli kullanımlarda kolesterol seviyesini dengeler. Bu nedenle özellikle orta yaşı geçmiş insanlar zerdeçal çayını kullanmalıdır.
  • Sindirim sisteminin düzenleme gibi bir etkisi olduğu için özellikle kabız olan insanlarda çok büyük etkiler göstermektedir.

 

Zerdeçal Çayının Yan Etkileri

Zerdeçal çayının klasik yan etkileri vardır. Özellikle hamilelerde, çocuk emzirenlerde ve küçük yaştaki çocuklarda kullanılmaması gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra baharatlara karşı alerjisi olan kişilerde zerdeçal çayı zararlı etkiler gösterebilir. Bir diğer yan etki ise aşırı kullanılması ile kalp çarpıntıları yapabilir.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi