• notifications1
  • menü

Bugün : 5 Şubat 2023 Pazar

Alternaria alternata 

Alternaria Çürüklüğü


Hastalık etmeninin genel özellikleri

Alternaria spp. 

Alternaria alternata (Fr.:Fr.)Keissl. fungal hastalik etmenleri olup, elmalarda oldugu gibi armutlarda da yaprak dökülmesine neden olarak verim ve kaliteyi etkilemektedir. Ayrica meyvelerde meydana getirdigi zarar ilede direkt kayiplara neden olmaktadirlar. Hastalık etmeni genelde saprofit bir hastalik etmeni olup, hasat sonrasi ya da olgun meyvelerde görülür ve yaralardan bitkilere girerek meyvelerin çürümesine neden olurlar. Hastalik etmeni baslangiçda yani meyveler olgunlasmadan önce özellikle meyvelerin çiçek uç noktalarina ve gövdelerine kolonize olmaktadirlar. Meyveler olgunlasirken ya da hasat sonrasi infeksiyonlarini baslatirlar. Fungal etmen kis gibi olumsuz kosullari yere dökülen yapraklarda, dormant gözlerde ve gövde ya da dallardaki yaralarda geçirmektedir. Baslangıç enfeksiyonlari geç bahara dogru ortaya çikar ve sekonder enfeksiyonlar ise sicak, yagisli ve nemli geçen havalarda meydana gelir. Infeksiyonlar 20-24 °C gibi uygun olan sicakliklarda 5-6 saat içerisinde gerçeklesmektedir. 


Hastalık Etmeninin Belirtileri (Simptomları)

Hastalik etmeni baslangiçta ya da hasattan önce infektelenir, fakat meyvelerde herhangi bir infesiyona neden olmaksizin çiçek uçu ya da sap kisimlarinda dormant olarak kalir. Hastaliktan etkilenen meyvelerin lekeleri üzerinde fungusun grimsi ya da daha koyu pamukumsu miselleri gelisir ve burada olusan konidi sporlari tekrar yeni enfeksiyonlara neden olmaktadir. 

 

Mücadelesi 

Kültürel mücadele

  1. 1. Dayanikli kültivarlarin kullanimi. 
  2. 2. Meyve bahçelerinde iyi bir yabanciot kontrolü yapilmali. 
  3. 3. Yere dökülen yapraklar temizlenmeli ve imha edilmeli.
  4. 4. Hastalikli ve kuru dallar budanmali ve imha edilmelidir.

 

Kimyasal mücadele

Hastalık etmenine karsi genel olarak Maneb, Mancozeb ve Bakır terkipli kimyasal ilaçlar koruyucu olarak önerilmektedir. Özellikle hasat sonrasi hastaliklarin ortaya çikmasini engellemek için meyve bahçesi 10-15 gün önce ilaçlandiktan sonra hasat edilebilir.

 

Alternaria alternata ( Alternaria Çürüklügü )  Fungus ' in sistematigi

Bölümü : Eumycota
Altbölümü : Ascomycota; Pezizomycotina
Sınıfı : Dothideomycetes
Takımı : Pleosporales
Familyası : Pleosporaceae
Cinsi : Plemitosporic Pleosporaceae
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 78596

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Alternaria Çürüklüğü (Alternaria Alternata) Hastalığı

Alternaria Çürüklüğü (Alternaria Alternata) Hastalığı

Alternaria alternata Alternaria Çürüklüğü Hastalık etmeninin genel özellikleri Alternaria spp. Alternaria alternata (Fr.:Fr.)Keissl. fungal hastalik etmenleri olup, elmalarda oldugu gibi armutlarda da yaprak dökülmesine neden olarak verim ve kaliteyi etkilemektedir. Ayrica meyvelerde meydana getirdigi zarar ilede direkt kayiplara neden ol...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Kültür mantarının hassattan sonra +2 c'de 9 gün beklediğini biliyor muydunuz? Erkan

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya