• notifications1
 • menü

Bugün : 21 Mayıs 2024 Salı

Ayak Kokusuna Karşı Bitkisel Çözümler

Ayak Kokusu ; Ayakta toplam 250,000 tane ter bezi bulunur. İnanılmaz bir rakam değil mi? Ayak terlemesi sıcaklık veya hormonal değişiklikler nedeniyle oluşabilir. Bu durum ayakların gün içerisinde ayakkabı içerisinde kokmasına ve mantar gibi enfeksiyonlara neden olabilir. Ayak kokusunu ve oluşabilecek tüm enfeksiyonları evde kendi kendinize yapabileceğiniz bitkisel ilaçlar ile engelleyebilirsiniz.

1. Karbonatlı su ayak kokusuna iyi gelir mi?

Ayak kokusu sadece terleme nedeniyle oluşmaz. Aynı zamanda bakterilerin üremesiyle de oluşur. Karbonat tüm bakterileri yok alkali ortam oluşturur. Yaygın karbonat olarak da bilinen sodyum bikarbonat bakterilerin ortadan kaldırılması yardımcı olurken ter aynı zamanda cildin pH dengesini sağlar.

 

İhtiyacınız olanlar:

 1. Yarım fincan kabartma tozu
 2. Ayak banyosu havzası
 3. Ilık su

 

Yapılışı:

Ayaklarınızı ıslatın ılık suyla doldurduğunuz ayak banyosu havzasına yerleştirin. Kabartma tozunu suya ekleyin.Yaklaşık 15-20 dakika boyunca ayaklarınızı suyun içerisinde tutun.İşlem sonrası ayaklarınızı iyice kurulayın. Dikkat: Ayaklarınızı iyi kurulamaz ve ıslak bırakırsanız mantar enfeksiyonu gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

 

2. Ayak kokusuna sirke iyi gelir mi?

Sirke asidik bir maddedir. Sirke ile karıştırdığınız suda ayaklarınızı ıslattığınızda bakterilerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

 

İhtiyacınız olanlar:

 1. Yarım fincan sirke veya elma sirkesi
 2. 7-8 bardak sıcak su
 3. 2 ya da 4 damla kekik yağı (isteğe bağlı)
 4. Büyük bir kase

 

Yapılışı:

Ilık su ile havza doldurun. Sirkeyi suya ekleyin. Kullanıyorsanız kekik yağı da ekleyin. 15-20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın. Bir havlu ile ayaklarınızı kurulayın.

 

3. İngiliz tuzu (Epsom) ayak kokusunu giderir mi?

Ingiliz tuzu mineralleri cilt tarafından kolayca emilir ve magnezyum, sülfat gibi bileşenlere sahiptir. Ayak kokusunu gidermek için kullanılmasının yanı sıra bacak ağrılarına da iyi gelir.

 

İhtiyacınız olanlar:

 1. Yarım bardak ingiliz tuzu
 2. Sıcak su
 3. Büyük bir leğen

 

Yapılışı:

Leğene sıcak suyu doldurun. İçerisine ingiliz tuzu ekleyin. 10-15 dakika kadar ayaklarınızı bu suda ıslatın. Bu uygulamayı yatmadan önce yapmak daha iyidir. Ayaklardaki ağrıyı keseceği için rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

 

4. Ayak kokusuna zencefil kürü

Zencefil detoks özelliği ile ayak ağrısına iyi gelmektedir. İçeriğindeki detoks özelliği sayesinde mikropları savaşır ve bakterilerin yok olmasını sağlar. Alman araştırmacıların yaptığı araştırmalar zencefilin enfeksiyonlar üzerinde mucizevi bir etki yarattığını ortaya koymuştur.

 

Ayak kokusu için zencefil kullanmanın yolları

2 parça zencefili ezerek hamur haline getirin. Bir mendile ya da gazlı beze bu hamuru yerleştirin. 5-10 dakika yarım bardak sıcak suda bu mendili ıslatın. Duş aldıktan sonra ve yatmadan önce her gün ayak masaj için bu suyu kullanın. Yine zencefil parçalarını ezerek hamur oluşturun. Bu hamur ayaklarınıza sürün ve 10-15 dakika bekletin. Ilık su ile yıkayın.

 

5. Ayak kokusunu gidermek için çinko yönünden zengin gıdalar tüketin.

Ayak kokusu sadece dermotolojik bir sorun değildir. Çünkü eksikliğinde de ayaklarda kötü bir koku oluşmaktadır.

Çinko Zengin Gıdalar

 1. İstiridye
 2. Kırmızı et
 3. Kümes hayvanları
 4. Yengeç ve ıstakoz
 5. Süt ürünleri
 6. Buğday tohumu
 7. Ispanak
 8. Kabak ve kabak tohumları
 9. Fındık ve özellikle kaju
 10. Kakao tozu ve çikolata
 11. Fasulye
 12. Mantar
KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Site Haritası - Rss Beslemesi