• notifications1
  • menü

Bugün : 1 Aralık 2022 Perşembe

Bayatlayan Ekmeklerinizi Değerlendirin

Evlerde her gün düzenli alınan ekmekler, istemeden de olsa yığılma yapar ve maalesef çöpe gider. Oysa israf hem aile bütçesini sarsacak hem dinimiz açısından sakıncalı olacaktır. Evde bulunan bayat ekmekler değişik şekilde değerlendirilebilir. Köftede kullanılan bayat ekmekler, buzdolabında saklanarak köfte harcına karıştırılabilir. Bunun dışında küçük parçalara ayrılıp fırında 15 dakika kurutularak, çorbalarda kullanılabilir. Yağ kullanmadan fırında kuru ekmek hazırlayarak, ekmekte bulunan kalorinin azalmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kilo problemi olan bayanların, ekmeği fırında kurutarak kullanması, uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Bayatlayan Ekmeklerinizi Değerlendirin

Bayat Ekmekler Kullanılarak Pizza Yapımı

Çocukların çok severek yediği pizza, bayat ekmekler kullanılarak kolay bir şekilde yapılmaktadır. Evdeki bayat ekmekler dilimlenerek, tepsinin dibine yayılır. Kekik, karabiber, kırmızıbiber gibi baharatlar, salçalı suya katılarak, ekmeklerin üzerine dökülür. Yarım saat fırında pişirilen karışıma, pizza malzemeleri(sucuk, salam, sosis, domates, biber, mısır, zeytin) eklenerek bir süre daha fırında bekletilir, rendelenmiş kaşar peyniri ilave edilerek 5 dakika sonra fırından alınır. Çok kolay bir şekilde hazırlanan pizza, güvenle tüketilir.

 

Bayat Ekmekler Kullanılarak Galeta Unu Yapımı

Marketlerde hazır paketlerde satılan galeta unu, aslında çekilmiş ekmektir. Köfte, börek ve tatlılarda kullanılan galeta ununu, evdeki bayat ekmeklerden yapmak oldukça kolaydır. Poşet dışında bir saat bekletilerek, kurutulan bayat ekmekler, küçük parçalar halinde rondoya atılarak, un kıvamına getirilir. Bu kadar basit hazırlanan galeta unu, buzdolabı poşetine konularak, dondurucuya kaldırılır.

 

Bayat Ekmek Kullanılarak Ekmek Aşı Yapımı

Oldukça eski ama lezzetli olan bu yemek bir anlamda menemendir. Küçük parçalara ayrılan ekmekler geniş bir tepsiye yayılır. Bol sulu ve yumurtalı hazırlanan menemen, tepsideki ekmeklerin üzerine dökülür. Anneanne ve babaannelerimizin sık yaptığı bu yemek, çocuklarında severek yiyeceği, oldukça besleyici bir yemektir.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 00101

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Bayatlayan Ekmeklerinizi Değerlendirin

Bayatlayan Ekmeklerinizi Değerlendirin

Bayatlayan Ekmeklerinizi Değerlendirin Evlerde her gün düzenli alınan ekmekler, istemeden de olsa yığılma yapar ve maalesef çöpe gider. Oysa israf hem aile bütçesini sarsacak hem dinimiz açısından sakıncalı olacaktır. Evde bulunan bayat ekmekler değişik şekilde değerlendirilebilir. Köftede kullanılan bayat ekmekler, buzdolabında saklanarak köft...

Yumurtanın Taze Mi Bayat Mı Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Yumurtanın Taze Mi Bayat Mı Olduğunu Nasıl Anlaşılır?

Çoğu kişi yumurta aldığı zaman eve gelince yumurtanın kartonunu atar ve buzdolabına yerleştirir. Peki bu yaptığımız doğru mu? Yumurta kartonu sadece yumurtanın kırılmaması için mi var? Yoksa bilmediğimiz başka bir işlevi mi var? Karton yumurtaları korur. Ancak kartonun bir başka işlevi var. Buzdolabında bulunan yiyeceklerin kokularının yumur...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Hurma Ağacı Adem A.S.'ın Yaratıldığı Toprağın Kalanından Yaratılmıştır Ve İnsanın Bedeni İhtiyaçlarının Tamamını Karşılayan Nadir Besinlerdendir.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya