• notifications1
  • menü

Bugün : 7 Aralık 2023 Perşembe

Çaydanlığın Dibindeki Kireç Nasıl Temizlenir?

Türkiye’de birçok çeşme suyu olarak kullanılan su, kireçlidir. Kireç miktarı bölgelere göre değişiklik gösterse de zamanla ev aletlerinde kireçlenme meydana gelir. Özellikle çaydanlık altında kireçlenmeler göze çarpar. Bu kireçlenme problemi, hem görüntü hem de sağlık açısından iyi değildir. Kadınlar zaman zaman çaydanlık altlarındaki kireci gidermek için bir takım yöntemlere başvururlar. Kireci evde bulunan malzemeler ile çaydanlık altında oluşan kireci çözmede etkili olarak kullanılmaktadır.

Kireçli Suyun Sağlığa Zararları Nelerdir?

İçerisinde mineral içeren su, kireçli su demektir. Çok kireçli su içmenin sağlık üzerinde bilinen ve rastlanılan belirgin bir zararı bulunmamaktadır. Fakat kireç çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, su ısıtıcı, kahve makinesi, çaydanlık gibi çeşme suyunun sık kullanıldığı makinelerde bir süre sonra kireç tortusu oluşmasına yol açmaktadır.

 

Kireç tortusu, insan sağlığı için zararlıdır. Kireç tortuları, özellikle sıcak suda birikmesi, bakteri üremesine yol açmaktadır. Kireç içme suyunu sertleştirmektedir. Suyun sertleşmesine kirecin içerisinde bulunan magnezyum ve kalsiyum sebep olmaktadır. Kalsiyum ve magnezyum vücuda girdiği zaman tüketilmeden depolanmaktadır. Bu da damar tıkanıklıklarına, damar sertliğine, böbrek ve karaciğerlerde taş oluşmasına yol açmaktadır. Ayrıca kireçli su ile banyo yapıp el ve yüzde kullanmakta sağlığı etkilemektedir. Saç yıkanırken çok miktarda kireç içeren su kullanmak saçların kırılmasına neden olur. Bir diğer yandan ciltte kullanılan kireçli su, deride sertleşmeye yol açmaktadır.

 

Kireçten Kurtulmanın Yöntemleri

Eğer ev aletlerinizin parçalarında kireç tortuları meydana geldiyse, bunları sıcak sirke içinde bir süre bekleterek çözünmesini sağlayabilirsiniz. Çok sert sularda, arıtıcı cihazlar kullanabilirsiniz. Fakat bu cihazlar az miktarda kireçli sularda kullanılmamalıdır. Su yumuşatıcı cihazlar, suyu yumuşatmak, kireç miktarını azaltmak için suya tuz ilave etmektedir. Bu nedenle uzmanlar suyu kireçten arıtacak cihazlar kullanılıyorsa su içilmemesi gerektiği konusunda uyarmaktadır.

 

Çaydanlık Dibinde Oluşan Kireç Tortusu Nasıl Temizlenir?

Çaydanlık altları, sürekli kullanımdan dolayı bir süre sonra kireçlenmektedir. Oluşan kireç tortusu, sağlık problemlerine neden olabileceği için düzenli olarak temizlenmelidir. Mutfakta bulunan birçok doğal malzeme ile çaydanlık altında oluşan kireç tortusunu temizleyebilirsiniz. En bilindik kireç tortusu temizleme malzemesi limon tuzudur. Limon tuzunu çaydanlığın altına iki yemek kaşığı ekleyin. Çaydanlığın altını yarısına kadar su ile doldurun. Ocakta en az bir saat kaynatın. Limon tuzu kireç tortusunu çaydanlık dibinden çözecektir.

 

Suyu boşalttıktan sonra çaydanlık altını duru su ile yıkayarak kurulayabilirsiniz. Bir diğer bilindik yöntemde limon ve karbonattır. Limon ve karbonat, ocak temizliğinde, inatçı lekelerde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Salata yapımında kullanılan limonlardan kalan yarımları çaydanlıktaki kireç tortusunu gidermek için kullanabilirsiniz. Çaydanlık altını yarısına kadar su ile doldurduktan sonra yarım kalan limonları veya bir limonu dörde bölüp suya ekleyin.

 

Kireç tortusu çaydanlık dibinden çözülene kadar kaynatın. Daha sonra bir limon kabuğunun iç kısmına bir miktar karbonat döküp, çaydanlık içini ovalayıp, durulayın. Patates kabuklarını da çaydanlık temizliğinde etkili olarak kullanabilirsiniz. Bir patatesin kabuklarını soyup, çaydanlık altına koyduğunuz suya ekleyip iyice kaynatın, bir süre sonra çaydanlık dibinde biriken tortunun gittiğini, çaydanlık içinin ilk günkü parlaklığına kavuştuğunu göreceksiniz. Yumurta kabukları da ev temizliğinde etkili bir yöntemdir. Yumurta kabuklarını kurutun. Ovalayıp küçük parçalar haline getirerek kireç tortusu temizliğinde kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını çaydanlığın içine koyduktan sonra yarısına kadar su koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra çaydanlığı bol su ile yıkayarak durulayın. Çaydanlığınızın kireç tortularından temizlendiğini ve iç yüzeyinin daha parlak olduğunu göreceksiniz.

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup herkesin faydalanabilmesi için ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya